9260. Wilczyński Jan Kazimierz Maciej Longin Ildefons

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wilczyński Jan Kazimierz Maciej Longin Ildefons

Postprzez wanka » 27.05.2010

Jan Kazimierz Maciej Longin Ildefons Wilczyński (1806 - 1885)

Polski lekarz, kolekcjoner i wydawca.
Był najmłodszym dzieckiem Zygmunta Wilczyńskiego i Tekli z Romerów. W 1827 ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Wileńskim i wyjechał na dalsze studia do Paryża. Podczas powstania listopadowego przebywał w Warszawie.

W 1835 powrócił do Wilna. Wydał słynne „Album Wileńskie” (fr. Album de Wilna). W 1860 wydał także „Album Kijowskie” i „Album Warszawskie”, jednak nie znalazły one powodzenia u odbiorców. W 1863 roku, podczas powstania styczniowego, zainteresowała się nim policja carska. Ostatnią swoją podróż odbył w 1870 do Paryża. Ostatnie 15 lat swojego życia spędził w samotności i zapomnieniu. Jest pochowany na wileńskim cmentarzu na Rossie.
Źródło:www.wilniuki.lt
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do W____cron