Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Stefanpole - dawny pow. rzeżycki guberni witebskiej

6.09.2014 23:20
[imgprawa]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1d/Stefanpole_3.jpg/400px-Stefanpole_3.jpg
Stefanpole (albo Stefanpol) w parafii Rybiniszki (dziś: Riebiņi) w powiecie Rzeżyca (Rēzekne) w Polskich Infalntach, majątek moich przodków Szczotkowskich: długo szukałem tego miejsca na mapach (nawet nie wiedziałem, czy to była Żmudź, czy Inflanty Znałem tylko nazwę), aż pomógł mi pewien znajomy z Internetu. Potem już jakoś poszło: nauczyłem się korzystać z bardzo ciekawych zasobów "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" (wydanego w latach 1880–1902 w Warszawie pod redakcją Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego, obecnie dostępnego w całości w Internecie, w postaci skanów).

Wiedząc już, że szukać trzeba w Inflantach, gdzieś koło Rybiniszek, znalazłem to miejsce na mapach z czasów Imperium Rosyjskiego, na mapach topograficznych ZSRR i na współczesnych mapach Łotwy. Jesienią 2012 pojechałem tam osobiście, poszperać na okolicznych cmentarzach. Szczotkowskich niestety nie znalazłem na żadnym cmentarzu; po samym majątku zostało kilka prawdopodobnie XIX-wiecznych budynków gospodarskich (jakieś kamienne obory, potem prawdopodobnie służyły miejscowemu kołchozowi).

Sam dwór (w którym do 1864 mieszkał mój pradziadek Stefan Wincenty Andrzej Szczotkowski), zrujnowany jeszcze w czasach ZSRR, zburzony został ostatecznie podczas robót melioracyjnych wiele lat temu, została tylko po nim kupa kamieni przy drodze. Poza starymi oborami została rozpadająca się kapliczka na rozdrożu z rosnącymi obok niej kilkoma wielkimi jodłami...

(czytaj więcej)