Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Sulmierzyce w woj. wielkopolskim

19.07.2016 21:57
Witam!
Cztery tygodnie temu wybrałam się z moimi rodzicami i narzeczonym do rodzinnej miejscowości moich praprapra...dziadów.
Wcześniej odwiedzałam je może raz, jednak byłam za mała aby cokolwiek z tej wyprawy wyciągnąć.

W Sulmierzycach mieszkali "moi" Siwczyńscy, Machnikowie, Laudowicze i wielu, wielu innych. Dlatego pociągnęłam moich bliskisch na wycieczkę po cmentarzu, gdzie udało nam się odnaleźć rodzinny grobowiec Machników. Pochowani w nim zostali mój pradziadek Jan, po jego lewej moja prababcia Helena Śmieińska, a po prawej jego druga żona Elżbieta (wyrodne babsko, które wyrzuciło swoją pasierbicę, a moją babcię, z domu, w wyniku czego babcia trafiła ostatecznie do Wrocławia). Grób jest również miejscem pochówku jedynego brata mojej babci oraz jej przyrodniego rodzeństwa w liczbie trzech.

Przechodząc jedną z ulic spotkaliśmy męża kuzynki babci, której notabene była chrzestną matką. Ojciec poszedł się z nim przywitać - starszy pan na początku go nie kojarzył, jednak już po chwili pobiegł po żonę i wszystkim zebrało się na wspominki.

Miałam okazję zobaczyć zabytkowy, ponad dwustuletni wiatrak, nazwany "Jakubem", a przez mojego ojca, który jako dzieciak spędzał w Sulmierzycach wakacje - "Koźlakiem". Pozwoliłam sobie wspiąć się ostrożnie po stromych, drewnianych schodkach i zrobić sobie zdjęcie z wiekową budowlą.

Odpowiedzi (1)

31.08.2016 21:05
Witam,

w moim drzewie pojawia się niejaka Brygida Machnik (Masznik/Maschnik) 1801-1879 - ojciec Jan, matka Marianna; w 1826 poślubiła w Sulmierzycach Stanisława Kurkiewicza; mieli córkę Franciszkę (ur. 1833) która to z kolei w 1859 poślubiła Bronisława Nawrockiego - mojego praprapadziadka.

Pozdrawiam,
Jakub Nawrocki