40949. Zupa grochowa

Przepisy kulinarne z zapisów naszych prababć, dawne sposoby domowe, tajemnice kucharskie i gospodarcze. Upiecz ciasto wg przepisu i poczuj smak świąt sprzed 100 lat.
* CO W DZIALE? - Przepisy, sposoby, metody, zwyczaje, wróżby - ważne że wszystkie takie o długiej tradycji, a może ktoś ma zapiski prababci?
* TYTUŁY - Przy przepisach proszę podawać orientacyjnie rok.
* OPINIE - Bardzo będzie miło jeśli ktoś przygotowuje potrawę wg przepisu i podzieli się wrażeniami smakowymi. A może zdjęcie jak wyglądała przyrządzona potrawa

Zupa grochowa

Postprzez Ludwik » 27.01.2022

ZUPA GROCHOWA

Zupa z grochu starego tak się robi, jak z soczewicy, tylko się więcej dolewa wody, i dodaje soku szpinakowego dla koloru. Nalewa się nią grzanki smażone, albo kostki z chleba. Z łupin grochu zielonego też można mieć dobrą zupę; nawet zdrowszą, jak grochową. Wygląda, jak pierwsza i smak naśladuje zupełnie. Weź do niej kwartę łupin z groszku zielonego, gotuj je w wodzie wrzącej, przecedź przez durszlag, wygniatając tłuczkiem, potem jeszcze przez sitko przepuść. Ten sos dodasz do rosołu jakby z grochu prawdziwego, w tenże sam sposób co do przyprawy.

:ksiazka:
Przepis pochodzi z dzieła "DWÓR WIEJSKI" - Karolina z Potockich Nakwaska - 1843 r.
:choinka: Tradycja polskich potraw świątecznych
:!: Przepisy wigilijne w naszej Bibliotece
wigilijnepotrawy
Avatar użytkownika
Ludwik
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Nazwiska, książki (1) Wartościowy artykuł (1)

Powrót do Przepisy kulinarne prababć, porady i zwyczajecron