Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Święta uroczyste

12.12.2011 19:56
Święta uroczyste

Zwykle na święta przygotowuje się więcej lepszego pożywienia. Chodzi bowiem o to, aby podczas świąt jak najmniej gotować, użyć nabożeństwa, odpoczynku, mieć czem przyjąć gościa, gdy się nadarzy, no, i zjeść też sobie lepiej, niż dni powszednich.
Bardzo jest miło szykować różne na święta specjały, tem bardziej gdy jest z czego i dla kogo. Ale gospodyni często tu błądzi, gdy przygotowuje najwięcej mięsiwa i takiem zimnem, skrzepłem karmi swoich stołowników wyposzczonych, pozwalając dzieciom szczególnie opychać się niem bez miary i upamiętania.
Ileż to bywa zasłabnięć w tym czasie! Ile to we wszystkich aptekach wychodzi po świętach oleju rycynowego!
Wielki to sprawia wstyd gospodyni, jeśli dla kogo z jej domowników olej po świętach potrzebny. Aby więc tego uniknąć, trzeba w najbardziej nawet uroczyste święto, dawać swoim koniecznie trzy razy przez dzień co ciepłego do pożywienia i bronić nadmiernego używania pokarmów ciężko strawnych, jak: zimne a tłuste mięso wieprzowe, jaja twarde i inne.
Rano najlepiej dać tylko gorącą kawę z ciastem. Na obiad barszcz czerwony czy biały z chlebem albo bigos doskonały, i jedno i drugie ugotowane przed świętami i porządnie rozgrzane. Po tem dopiero pójdzie na zdrowie w miarę użyte zimne mięso, tem bardziej gdy będzie gęsto przegryzane chlebem i chrzanem. Dobrze by też było dać na końcu co słodkiego, albo owoców.
Jeśli przez cały dzień nikt się nie raczył za suto zimnem jedzeniem, to wieczorem do gorącej herbaty z cytryną można jeszcze podać ukrajanej wędliny czy zimnego mięsa, przy tem ciasta i po trochu wszystkich dobrych rzeczy, jakie są w zapasie.
Tak przeżyte święta nikogo nie narażą na zażywanie wstrętnego lekarstwa i pójdą na pożytek.
Na święta Bożego Narodzenia piecze się najczęściej strucle i pierniki, a na Wielkanoc placki, baby i mazurki.
Pączki, racuszki i chróst mają największe powodzenie w Zapusty.


Bibliografia

[Jadwiga Rymwid-Mickiewicz - przedwojenne zapiski prywatne]


[skluczowe]wigilijnepotrawy