1474. Marcin Niewalda

Noty informacyjne o redaktorach - można zadawać im pytania (nawet bez rejestracji na forum)
PYTANIA, ROZMOWY - użyj "odpowiedz" lub zaloguj się i wyślij wiadomość prywatną.

Redaktorów prosimy o krótkie notki biograficzne. Link do swojego wątku można umieszczać np. pod zdjęciami w Archiwum.

Odpowiadać można również ANONIMOWO ! - Trzeba tylko dodać kod z obrazka. Anonimowe tworzenie nowych wątków niemożliwe. Dział jest moderowany - posty pojawią się po akceptacji moderatorów.

Re: Marcin Niewalda

Postprzez ewelinama » 05.01.2014

Jak wpisze się szukając Chyrów, to zdjęcie numer 4010- tak tam pisze....
ewelinama
Zainteresowany
Zainteresowany

Postprzez ewelinama » 05.01.2014

I na pewno wiem, ze chłopcy na dole to nie Leszek i Janusz Wisłoccy- będę wkrótce wiedzieć imiona- bo podejrzewam kto to, ale pewna nie jestem
ewelinama
Zainteresowany
Zainteresowany

Postprzez irena-kalisz » 30.01.2014

Panie Marcinie, otrzymałam od urodzonego w Brazylii kuzyna z USA oryginalną pełną listę pasażerów (bardzo dużo Polaków) statku Weser - 19.10.1890 roku płynącego z Bremen do Rio de Janeiro. Ta lista może pomóc osobom poszukujących swoich krewnych w Brazylii. Mam pytanie, czy taka lista może Wam się przydać?
Pozdrawiam. Irena
irena-kalisz
Zaawansowany
Zaawansowany

Odp: Marcin Niewalda

Postprzez EwaNie » 03.02.2014

Witam, przypadkiem trafiłam na tę stronę i już mi się tu podoba, moje klimaty:) Historia rodziny i rodzinnych stron - to dokładnie to co mnie interesuje. Pozdrawiam wszystkich twórców i użytkowników strony. Ewa

----
http://www.jozefniedzwiedz.cba.pl/grabowiec.html
EwaNie
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Postprzez zosiazukowska52 » 09.02.2014

Witam!
Znalazłam zrobione przez Pana zdjęcie grobu mojego dziadka i jego rodzeństwa (nr fotografii: 23675). Bardzo mnie to ucieszyło , gdyż nie sadziłam że jeszcze istnieją . Zgodnie z "instrukcją" zalogowałam się na stronie i już dwa razy pisałam w sprawie objęcia tego grobu opieką -ale niestety nie mogę się doczekać żadnej odpowiedzi. Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Zofia Bajda
[email protected]
zosiazukowska52
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Postprzez rianon » 08.03.2014

Czy ktoś wie co się dzieje z naszym Adminem? Nie było go tu od końca stycznia...
Pozdrawiam, Magda
-----------------------
"Często się zdarza, że dopiero przyszłość pokazuje nam, ile coś było warte." - Haruki Murakami
rianon
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Medale: 1
Nazwiska, książki (1)
Imię i nazwisko: Magda P.

Postprzez tadeuszswierczewski » 08.07.2014

Szanowny Panie Redaktorze!
W herbarzu w genealogi Świerczewski v Świerczowski, znalazłem nieścisłości odnośnie wsi Sanki i ich właścicieli uważam, że należy to sprostować;" 1. Kościół i wieś Sanka.
W pracy Wittyga czytamy - Świerczowski, h. Grzymała bez bramy, Maciej, w roku 1564 i 1565 opłaca pobory za wojewodę bełskiego ze wsi Grodziec, woj. krakowskie, pow. proszowski, a Marcin, w r. 1573 (używa h. Grzymała bez rycerza w bramie), i w r. 1576 opłaca pobór ze wsi Sosnki, woj. krakowskie, pow. lelowski. Marcin h. Grzymała, był jedynie poborcą a nie właścicielem wsi Sosnka. Wieś Sosnkę nabył Marcin Świerczewski h. Trąby w roku 1581roku.
. Schematyzm z 1900 r. podaje, że fundatorem kościoła był ktoś nieznany. Jako datę zbudowania go przyjęto rok 13231. Jest to prawdopodobne, ponieważ Monumenta Poloniae Vaticana wymieniają parafię Sanka w 1325 r. jako płacącą świętopietrze. Należy więc przyjąć, ze już wówczas istniało zorganizowane życie parafialne, a więc i kościół. Pierwszą informację na temat tej świątyni przekazał około 1470 r. ks. Jan Długosz. W Liber beneficiorum zapisał on, że kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła .
W czasach pisania Liber beneficiorum właścicielem wsi był Stanisław Sośniecki Toporczyk h, Topór od którego kupuje w 1581 r. wieś Sankę Marcin Świerczewski herbu Trąby z dóbr Strzyżów, gdzie zamieszkiwali na tych terenach od XI-XII,
Wieś Sankę kupili w wraz z Rodem Kochańskich h. Topór, Łukasza Kochańskiego od Sośnieckiego. Jak podaje wizytacja z 1598 r. syn dziedzica Adam Świerczowski s. Marcina sprofanował kościół parafialny, zamieniając go w zbór kalwiński Stan taki
nie mógł jednak trwać długo, ponieważ Marcin Świerczowski zmarł w 1591 r., o czym
świadczyła płyta nagrobna z piaskowca umieszczona w kościele5. Na tej podstawie można nawet przypuszczać, że ów człowiek Adam Świerczewski przed śmiercią wrócił na łono kościoła.
Kolejna wizytacje z lat 1598, 1602 i 1644 mówią o odbudowie kościoła przez syna Marcina Zygmunta Świerczowskiego h. Trąby, osobistego sekretarza króla Zygmunta III Wazy.
1526r ur. Marcin Świerczewski h. Trąby zm. w 1591r. 65 –lat
1549 r. ur. Adam Świerczowski s. Macieja zm. w 1597r
1569r. ur. Zygmunt Świerczowski s. Macieja zm. 1640 r. fundator odbudowy kościoła.
1570r. ur. Stefan Świerczowski – późniejszy proboszcz kościoła w Sance zm. 1658r.
1591 r. ur. Zofia Kochańska c. Zygmunta Świerczowskiego
1593 r. ur. Anna Kochańska c. Zygmunta Świerczowskiego.
UWAGI
AKMK, AV Cap-65, visit. 1598, s. 416.
AKMK, AV Cap-20, visit. 1602, s. 34. 7 AKMK, AV Cap-65, visit. 1598, s. 416.
8 AKMK, AV Cap-33, visit. 1617, s. 27.
Pozdrawiam
Tadeusz Świerczewski
tadeuszswierczewski
Zaawansowany
Zaawansowany
Imię i nazwisko: tadeusz swierczewski

Postprzez dask58 » 29.07.2014

Witam,
Wśród zdjęć Pana autorstwa znalazłam zdjęcie nagrobka moich przodków; nazwisko Midura (cmentarz w Strzyżowie).
Proszę o odpowiedź czy te zdjęcia były robione przez Pana przypadkowo, czy też może znana jest Panu genealogia tych ludzi.
Czy związany jest Pan w jakiś sposób ze Strzyżowem?
Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź
-Danuta Skóra
dask[małpka]poczta.onet.pl
dask58
Veni vidi i znikli
Veni vidi i znikli

Postprzez tadeuszswierczewski » 30.07.2014

Odpowiedź której nie rozumiem z niej wynika, że Marcin Świerczewski żył przeszło 100 lat. Oto odpowiedź z Archiwum Narodowego, mam nadzieję ze Szanowny Pan Redaktor pomoże mi w tej kwestji, gdyż zmienia ona całkowicie właścicieli Sanki;Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pana zapytanie o Macieja Świerczowskiego, który zakupił wieś Sankę w 1581 r. uprzejmie informuję, że wyszukanie interesujących Pana informacji wymaga prowadzenia czasochłonnych poszukiwań w indeksach i aktach, tym razem księgach ziemskich krakowskich (pisałem Panu już wcześniej o analogicznych poszukiwaniach w księgach pilzneńskich), czego Archiwum nie może się podjąć, także z tego powodu że wyszukanie haseł osobowych czy geograficznych to dopiero początek pracy, bo trzeba te teksty odczytać, zrozumieć i opracować. Są to akta sądowe, a nie narracyjne tak jak np. kroniki, w związku z tym nie znajdzie Pan w nich wprost napisanych informacji skąd dana osoba się przeniosła czy gdzie była pierwotna siedziba rodziny, można natomiast na podstawie tych wpisów ustalać np. związki pokrewieństwa czy powinowactwa poszczególnych osób czy inne szczegóły genealogiczne. Część ksiąg ziemskich ziemskich krakowskich ma indeksy, co ułatwia poszukiwania. Dla zilustrowania treści tych wpisów podam Panu treść zapiski z 17 czerwca 1480 dotyczącej Świerczowskich, na którą trafiłem wyrywkowo sięgając do indeksów: Katarzyna, córka Jana Gierałtowskiego, żona Mikołaja Brandysa (Brandysz) zrzeka się na rzecz Marcina Świerczowskiego i jego sukcesorów wszelkich praw przysługujących jej w dobrach wsi Sosnka, a także sołectwa czy też wójtostwa w Lelowie po zmarłych Katarzynie, córce Stanisława Wychanowskiego, 1 v. żonie Mikołaja Sipowskiego, 2 v. Macieja Świerczowskiego.
W związku z powyższym zapraszam Pana do osobistych poszukiwań w aktach w czytelni naukowej Oddziału I, przechowującego księgi ziemskie krakowskie.

Z wyrazami szacunku,
Wiesław Filipczyk
kierownik Oddziału I (na Wawelu)
Archiwum Narodowego w Krakowie
Pozdrawiam
Tadeusz Świerczewski
tadeuszswierczewski
Zaawansowany
Zaawansowany

Postprzez tadeuszswierczewski » 30.07.2014

Odnośnie zdjęć, zdjęcia te zostały wykonane przez Ks. Proboszcza Sanki. Je jeżli chodzi o Strzyżów to sprawa jest bardziej skomplikowana, Strzyżów w XV w. należał do Świerczowskich h, Trąby, a ród wywodził się z plemienia Wiślan, jak się dowiedziałem ostatnio z Archiwum Narodowego. Istnieje problem z podziałem administracyjnym, który był często zmieniany. Tu też mam prośbę do Szanownego Redaktora o pomoc, gdyż pracownicy archiwum nie bardzo chętnie chcą się podjąć kwerendy a mnie chodzi o wiek XII - XIII tych dokumentów nie ma. A oto co mi odpisano: Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pana zapytanie dotyczące Świerczowskich jako właścicieli Strzyżowa uprzejmie informuję, że biorąc pod uwagę, że miejscowość ta leżała w powiecie pilzneńskim dawnego województwa sandomierskiego odpowiedzi na Pana pytanie można szukać w księgach ziemskich pilzneńskich. Zespół ten w całości jest zindeksowany, indeksy pochodzą z przełomu XVIII/XIX w. Ze względu na to, że nie są one ściśle alfabetyczne (tylko pierwsze litery haseł geograficznych czy osobowych są ułożone w porządku alfabetycznym) poszukiwania w indeksach zajmują dużo czasu. W związku z powyższym, a także z powodu dużego obciążenia innymi zadaniami statutowymi Archiwum nie może podjąć się przeprowadzenia zleconej przez Pana kwerendy w tych materiałach.
Może Pan natomiast przeprowadzić takie poszukiwania osobiście w czytelni Oddziału I (na Wawelu) Archiwum Narodowego w Krakowie czynnej codzienne w godzinach 9-15.00 (z wyjątkiem przerwy wakacyjnej w sierpniu). Szczegóły dotyczące czasu pracy wszystkich czytelni Archiwum, trybu udostępniania akt itp. znajdzie Pan na stronie Archiwum Narodowego w Krakowie www.ank.gov.pl), część inwentarzy archiwalnych dostępna jest także on line na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych archiwa.gov.pl oraz na Europejskim Portalu Archiwalnym (na tym ostatnim znajdzie Pan inwentarz ksiąg ziemskich pilzneńskich pod adresem http://www.archivesportaleurope.net/ead ... -3_SLASH_0).

Z wyrazami szacunku,
Wiesław Filipczyk
kierownik Oddziału I (na Wawelu)
Archiwum Narodowego w Krakowie
Pozdrawiam
Tadeusz Świerczewski
tadeuszswierczewski
Zaawansowany
Zaawansowany

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Redaktorzy - who is who