17315. Wymiana Więźniów Politycznych 1923 r.

Listy zawierające wiele nazwisk, odnoszące się do wydarzeń, pozycji, funkcji, wojsk itp.
UWAGA: Listy osób pochowanych na cmentarzu, albo listy mieszkańców umieszczać w dziale Miejsca. W tym dziale tylko listy osób, niezwiązane z konkretnym miejscem.

Wymiana Więźniów Politycznych 1923 r.

Postprzez jerzy » 26.04.2012

Sprawy polskie.
Dąbal i Parankiewicz wraz z towarzyszami wydani sowietom w zamian za więzionych w Rosji Polaków.
W ubiegły czwartek odbyło się w Kolosowie, na granicy bolszewickiej wydanie grupy komunistów „polskich” z Dąbalem na czele w zamian za polskich więźniów politycznych. Męczenników za sprawę polską, przygotowano uroczyste przyjęcie; kiedy około godz. 7-ej grupa Polaków zbliżała się Kołosowa, po naszej stronie, rozniecono ogniska, zapalono pochodnie, honorowy pluton artylerii z orkiestrą na czele, przy dźwiękach: „Jeszcze Polska nie zginęła” powitał wychodzących zakładników tej samej chwili grupa komunistów z Dąbalem na czele w milczeniu opuszczała ziemię polską. Na powitanie polskich męczenników stawili się przedstawiciele władz, prasy i miejscowa ludność. Nazwiska ich są następujące: Geszberg Władysław, Jabłoński Romuald, Urywkow Romuald, Sosnowski Tadeusz, Pawlikowski Tadeusz, Lutowski Antoni, Orło Józef, Danilak Tadeusz, Sudicki Mikołaj, Glinczanka Maria, Jagodzińska Halina, Wasilewska Aleksandra, Wiskubowa Natalia, Awierczenko Ignacy, Próchniewicz Jan, Iwaszkiewicz Julian, Romanowski Jan, Grukoło-Chorawski Alfons, Abramowicz Matylda, i 2 dzieci, Hoch-Sarnowski Otto, Melantowicz Edward, Pilichowska Maria, Kalfirst Cezary. Żony zakładników:
Sosnowska Wanda i jedno dziecko, Urywkowa Zofia, Kalfirst Maria.
Wśród 23 komunistów kilka znanych nazwisk: oprócz Dąbala komunista poznański Porankiewicz , trzech Żydów i dwie Żydówki.
(fragment)
Słowo Pomorskie 1923 r.
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Powrót do Zbiory nazwisk, listy osób