3858. Spis rodzin utytuowanych

Listy zawierające wiele nazwisk, odnoszące się do wydarzeń, pozycji, funkcji, wojsk itp.
UWAGA: Listy osób pochowanych na cmentarzu, albo listy mieszkańców umieszczać w dziale Miejsca. W tym dziale tylko listy osób, niezwiązane z konkretnym miejscem.

Re: Spis rodzin utytuowanych

Postprzez tolencz » 11.05.2014

Sołtanowie są hrabiami kopertowymi. Być może na początku XIX w. Legitymowała się przed Deputacją Wywodowa, którejś guberni, jako hrabiowie, ale nie miało to żadnej wiążącej mocy prawnej i ostatecznie byli wpisani do ksiąg szlacheckich bez tytułu (tylko rodziny figurujące w V księdze szlacheckiej miały prawa do tytułu)
tolencz
Zainteresowany
Zainteresowany

Odp: Spis rodzin utytuowanych

Postprzez mjrzew50 » 15.11.2014

Mam pytanie w takim razie : w dwóch listach tytułów hrabiowskich którym się on należy i nie należy jest podane nazwisko Rzewuski , to ten tytuł w tym wypadku się należy czy też nie bo według mnie to jest sprzeczność - pozdrawiam Rzewuski herbu Krzywda .
mjrzew50
Zainteresowany
Zainteresowany

Postprzez Genealogia Polakow » 15.11.2014

Nazwisko Tarnowski też jest szlacheckie i nieszlacheckie jednocześnie. Jak to mówili dawniej "nie jednemu psu na imię Burek". Nazwisko nie oznacza że wszyscy danego nazwiska to jedna rodzina. Jedni byli hrabiami inni się pod nich podszywali - i to tyle. Jeśli ktoś chce wiedzieć czy jest hrabią musi poznać swoich przodków i po nitce do kłębka dojść.
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Postprzez mjrzew50 » 15.11.2014

Podpisałem się wyraźnie herbu Krzywda i mam swój szlachecki wywód rodzinny lecz dalej to nie tłumaczy czy tytuł hrabiowski się należy czy też nie . Rozumiem aluzję ale nadal nie wiem w takim razie czy jeżeli są dwie listy z tym samym nazwiskiem , którym członkom rodziny w takim razie ten tytuł się należy a którym nie ? Zaznaczam też że nie zależy mi żeby się tak tytułować , chodzi mi o wyjaśnienie sprzeczności jak w temacie - Rzewuski herbu Krzywda .
mjrzew50
Zainteresowany
Zainteresowany

Postprzez jerzy » 03.08.2018

A teraz poważniej.
Aleksander Sołtan wybrany przez kniaziów litewskich jak Radziwiłłowie, Sapiehowie i innych na posła do korony musiał być osobą tytularną. Odbył wiele poselstw do tatarów i Rosjan. Zjeździł cały ówczesny świat
chrześcijański nikt przed nim tego nie dokonał, było to pół wieku temu. Archiwum Sołtanów zostało skonfiskowane prze Rosjan i wywiezione do Moskwy. Byłbym bardzie ostrożnym w komentarzach.
No cóż późniejsi potomkowie zbagatelizowali sprawę. Skomentował bym tak że brak jest zapisów historycznych że byli tytularni ale brak jest dowodów że kradli tytuły to było by na tyle.
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Postprzez jerzy » 04.08.2018

Wiemy że w tamtych czasach społeczeństwo bardzo zhieratyzowane.
Sołtanowie wchodzili w związki kobietami rodów książęcych i kniaziowskich (Herbarz unika tematu).
Nasi przodkowie szczególnie ci pierwsi którzy pracowali dla króla, posłowie, namiestnicy z pewnością byli komesami. Józef metropolita włodyka tytuł mniejszy od kniazia. Osoby prowadzące w herbarzu nie wzięli tych wątków pod uwagę. Gdy herbarz był szlachecki było nieźle ale gdy powstała genealogia polska sytuacja zmieniła się, powiały zimne wiatry i zrobiło się nieprzyjemnie porównał bym do polowania na czrownice. Muszę kończyć wzmaga się bul oczu i takie inne.
Jerzy
PS. nikt z zainteresowanych nie komentuje listu kancelarii cesarskiej do hr. Stanisława Sołtana z roku 1817
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Poprzednia strona

Powrót do Zbiory nazwisk, listy osób