Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Brudzew (Koło) parafia – spis miejscowości

20.08.2013 08:04
W skład parafii Brudzew (Koło) w XIX wieku wchodziły miejscowości:
Birżmo, Bogdałów, Bratuszyn, Brudzew, Brudzyn, Chrząblice, Ciechów, Czaple, Dominików, Dzierżązna, Galeszczyzna, Galew, Helenów, Izabelin, Józefów, Kalinowa, Kolnica, Kolnica kol., Nowa Wieś, Olimpia, Smolina, Tarnowa, Wiktorów, Wincentów, Wola Brzostowa, Wycinka

Odpowiedzi (2)

26.04.2014 15:10
Najstarsza wzmianka dot. Brudzewa pochodzi z 1252 roku. Nazwa miejscowości ma jakoby pochodzić od kmiecia o imieniu Brudz. Brudzew był osadą o charakterze nieobronnym, w XIV wieku przechodził przez osadę szlak handlowy z Kalisza do Koła. Wpłynęło to niewątpliwie na jego rozwój i w konsekwencji jego lokacje na prawach miejskich. Dokładna data nie jest znana, przypuszcza się, że nastąpiło to ok. 1455 roku. Brudzew pozostał miastem do roku 1870, kiedy to po upadku powstania styczniowego utracił prawa miejskie i nigdy już ich nie odzyskał.
Ludność w XIX wieku zajmowała się głównie uprawą roli i produkcją rzemieślniczą na potrzeby własne (rynek lokalny).

Zainteresowanym polecam stronę projektu uruchomionego przez Gminę Brudzew: http://gmina.brudzew.pl/kroniki/ w ramach którego zebrano wspomnienia i zdjęcia mieszkańców wsi.
30.07.2015 11:57
Z ciekawostek dotyczących powstania styczniowego, Anna Płóciennik ( http://www.spwladyslawow.pl/ftp/powstanie_s.pdf ) podaje, że w drugiej połowie roku 1863 w Brudzewie miała miejsce potyczka. Przechodzący przez miasto oddział powstańczy zniósł straże rosyjskie.

Z Brudzewa pochodził również jeden z dowódców powstania styczniowego: niejaki Kurantowski. Dowodził on w randze kapitana kompanią (http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ublication).