Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Gałowo, pow. szamotulski

4.04.2010 21:11
GAŁOWO
POWIAT: SZAMOTULSKI
WŁAŚCICIEL: MICHAŁ hr MYCIELSKI

1929 -Glałowo jest w posiadaniu rodziny hr. Mycielskich od XVI stulecia. Wybudowany przez obecnego właściciela w r. 1927 pałac zawiera liczne obrazy i portrety pędzla Lampiego, Huysmansa de Malines,
J. i W. Kossaka, Malczewskiego, Fałata, Axentowicza,Wyczółkowskiego, Vlastimila Hoffmana, Wiewiórskiego i in. oraz ciekawe zbiory sztychów i bogatą bibljotekę. W rodzinnem archiwum znajdują się liczne dokumenta i akty oraz pamiątki po zasłużonych dla Ojczyzny przodkach. W obrębie majątku są ciekawe wykopaliska przedhistoryczne i okopy z czasów szwedzkich.

Kultura rolna majątku stoi na wysokim poziomie: majątek jest zdrenowany, łąki zmeljorowane. Gospodarstwo nasienne produkuje uznane zboża i kartofle. Prowadzi się plantacje nasienników, traw łąkowych i wikliny.

Majątek jest uprzemysłowiony, posiada własną gorzelnię, cegielnię, tartak i eksploatację torfu. Należy do spółkowej cukrowni, płatkarni, mleczarni i odgoryczalni łubinu. Pobiera prąd elektryczny ze Szamotuł.
W zakresie hodowli inwentarza prowadzi się stadninę wysokiej półkrwi angielskiej złożonej z około 50 matek i 75 źrebaków. Najstarsza w Wielkopolsce zarodowa owczarnia Merinos-Precoce około 800 sztuk, obora bydła nizinnego — 60 krów i 50 młodzieży — hodowla świń, niejednokrotnie były odznaczane różnemi nagrodami. Ogrodnictwo i sadownictwo rozwinięte jest na wysoką skale.
Budynki gospodarcze i domy mieszkalne służbowe są w doskonałym stanie, murowane i przeważnie na żelazie.

Na Powszechnej Wystawie Krajowej w 1929 r. stadnina otrzymała złoty i dwa srebrne medale oraz sześć indywidualnych odznaczeń i nagrody pieniężne. Na konkursach zaprzęgów jedna I-sza, jedna II-ga i jedna III-cia nagroda.

Adres: Gałowo, poczta, kolej i powiat Szamotuły. Telefon Szamotuły 23.

Bibliografia

Złota Księga Ziemiaństwa...