Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Gąsawy, pow. szamotulski

4.04.2010 21:25
GĄSAWY
POWIAT: SZAMOTULSKI
WŁAŚCICIEL: TADEUSZ TOMASZEWSKI

1929 - Majątek Gąsawy, własność pana Tadeusza Tomaszewskiego, jest objektem, z którym warto się bliżej zapoznać. Wszelkie działy tego gospodarstwa prowadzone są intensywnie według najnowszych metod i zdobyczy techniki rolnej.

Ogólny obszar tego majątku wynosi 285 ha, z czego 85 ha zajmują okopowe, 60 ha oziminy, 60 ha jarzyny, 50 ha lucerny i koniczyny, 25 ha łąki i pastwiska, 5 ha drogi itp. Wszelkie pola są zdrenowane, utrzymane na wysokim poziomie kultury. To samo dotyczy łąk i pastwisk, które rokrocznie podlegają systematycznej i racjonalnej uprawie na równi z polami ornemi. Łąki i pastwiska oraz uprawa roślin pastewnych daje możność właścicielowi zwrócenia specjalnej uwagi na hodowlę zwierząt, a szczególniej na hodowlę bydła. Nic też dziwnego, że obora w Gąsawach wysunęła się na czoło nie tylko hodowli w Wielkopolsce, ale skutecznie konkurować może z najlepszemi oborami w całej Polsce. Wszystkie sztuki znajdujące się w oborze gąsawskiej zapisane są do głównych ksiąg rodowych Wielkopolskiego Towarzystwa Hodowców Bydła Nizinnego czarno-białego i ze względu na swe szlachetne pochodzenie i wysoką użytkowość przedstawiają wielką wartość hodowlaną. Ogólna liczba bydła wynosi 140 sztuk, w tern 60 krów dojnych.
Do jakich rezultatów doszedł hodowca pod względem wydajności krów, dowodzą wyniki konkursowych udojów, przeprowadzonych w r. 1928 przez Wlkp. Izbę Rolniczą.

Najmleczniejsze krowy wykazały w tym konkursie następujące mleczności:
1. Marja 15881: 9086,2 kg mleka o 3,24 % tłuszczu
2. Carlota II 17143: 8839,1 kg mleka o 3,25 % tłuszczu
3. Miła II 17145: 8663,7 kg mleka o 3,53 % tłuszczu
4. Dorna I 15819: 8946,7 kg mleka o 3,31 % tłuszczu
5 Józia 15882: 6983,3 kg mleka o 3,23 % tłuszczu.

Pomimo tak wysokich mleczności, rzadko spotykanych nawet w krajach o najwyższej kulturze hodowlanej, zdrowotność obory gąsawskiej jest niezawodna. Obora ta bowiem znajduje się pod stałą kontrolą weterynaryjną Wlkp. Izby Rolniczej, wszystkie sztuki są systematycznie badane i uznane jako zupełnie wolne od gruźlicy.
Całkowite wyrównanie pogłowia bydła w Gąsawach wytworzyło specjalny typ bydła, który poszukiwany jest chętnie przez innych hodowców. Wskutek tego krew tego stada jest silnie reprezentowana nie tylko w oborach wielkopolskich, ale i w innych dzielnicach kraju.

Jakkolwiek właściciel kładzie na hodowlę bydła specjalną uwagę, jednak nie zaniedbuje innych działów swego gospodarstwa. Świetne rezultaty, jakie otrzymuje p.Tomaszewski w uprawie buraków cukrowych, świadczą o znajomości i zamiłowaniu swego fachu.
Dalej należy zaznaczyć, że większość zbóż w Gąsawach jest zakwalifikowana przez Wydział Nasienny Wlkp. Izby Rolniczej, jako pierwsze odsiewy, poza tem w Gąsawach znajduje się stacja rozmnażalna nasienia buraczanego firmy "Oryginał" w Poznaniu.

W dobie obecnej, gdy na pierwszy plan naszego życia gospodarczego wysunęła się kwestja intensyfikacji gospodarstw rolnych i hasło samowystarczalności, realna i konsekwentna praca, która cechuje właściciela Gąsaw, powinna być przykładem dla innych rolników.

Doc. Dr. T. Konopiński

Adres: Poczta i stacja Szamotuły, Nr telefonu: Szamotuły 17.

Bibliografia

Złota Księga Ziemiaństwa...