7638. Gierłachów, pow. rawicki

Gierłachów, pow. rawicki

Postprzez genarch » 04.04.2010

GIERŁACHÓW
POWIAT: RAWICKI
WŁAŚCICIEL: JÓZEF MODLIBOWSKI

1929 - Starożytne kroniki miasta Rawicza wspominają o Gierłachowie, jako o prastarej, dziedzicznej siedzibie rodziny Przyjemskich, herbu Rawicz, potężnych władców miasta Rawicza z przyległościami. W roku 1762 przechodzi Gierłachów, jako wiano na własność Ignacego Skaławskiego, ożenionego z Przyjemską, jednakże w roku 1799 zostaje sprzedany Niemcowi.

Z rąk niemieckich wykupił Gierłachów ojciec obecnego właściciela ś.p. Stanisław Modlibowski, radca Ziemstwa Kredytowego, nabywając majątek ten od majora Negleina w r. 1869. Cennym zabytkiem Gierłachowa jest starożytny murowany dwór, historja jednak nie wspomina przez kogo i w którym roku został zbudowany.
Sąsiedni majątek Golinka, tworzący jedną całość z Gierłachowem od trzech już generacji należy do rodziny Modlibowskich. Tak na pierwszym jak i na drugim majątku uprawioną jest na wielką skalę plantacja szlachetnej wikliny, którą we własnej, nowoczesnej korowni, przerabia się przeważnie na eksport. Poza tem obejmuje gospodarstwo plantację buraków i hodowlę koni.

Adres majątku: Gierłachów, poczta, stacja kolej, i telef. Bojanowo 5, pow. rawicki.

Bibliografia (spis)
Złota Księga Ziemiaństwa...
Sentymentalne podróże na Kresy - serdecznie polecam
Genealogiczne.plponad 46 tys. nagrobków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Litwy"
Członek MTG - http://www.mtg-malopolska.org.pl/
Avatar użytkownika
genarch
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Cała Polska
Imię i nazwisko: Marta Czerwieniec

Powrót do Miejsca G