Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kamionka (pow.wileńsko-trocki)

26.08.2012 17:38
Dwór w Kamionce i folwark należały w 1847r. do Józefa Wierzbowicza, w 1910 roku stały się własnością Heleny Reniger z Woyniłlowiczłów, pochodzącej z Kamionki. W 1922 r. dwór w Kamionce wraz z folwarkiem Zacisze oraz lasem obejmował powierzchnię 338,93 ha. Przed 1939 majątek ziemski Kamionka stanowił własność rodziny Renigerów.
Drewniany kościół pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, wewnątrz kilka zabytkowych rzeźb (dwie rzeźby drewniane w tym jedna przedstawiająca Anioła o wys. 1,89 m), świeczniki (dwa z XIX wieku o wys. 82 i 86 cm), krzyży (4 drewniane) i obrazów1, należący do parafii turgielskiej. Świątynia jest budowlą jednowieżową, wzniesiona na planie prostokąta, z niewielką wieżyczką i dwiema niskimi zakrystiami. W początkach XIX wieku istniała „kaplica, czyli cerkiewka rzymsko-grecko-unicka poświęcona w majątku dziedzicznym Kamionka zwanym”, która po powstaniu 1863 r. miała być zamieniona na cerkiew prawosławną. Mieszkańcy aby temu zapobiec, przez jedną noc rozebrali budynek. Miejsce, w którym stała kaplica zaorali i zasiali owsem.
Na początku 1926 roku założony został Komitet budowy kościoła i 8 lutego 1926 roku Kuria Metropolitalna Wileńska otrzymała stosowny list w tej sprawie. Kościół został zbudowany na gruntach ofiarowanych przez Helenę Reniger, właścicielkę majątku Kamionka.
W kronice parafialnej zachował się fragment relacji ks. Franciszka Tyczkowskiego: „ Michał Gedrojć – wyrzeźbił figurę Pana Jezusa na krzyżu. Pan Achremowicz wykuł z kamienia granitowego z pola Kamionki kropielniczkę,zawiasy do drzwi robił kowal kamioński M. Kłuba, Nauczycielkami szkole tej były: Stefania Marcinkiewiczówna po mężu Wojciechowska oraz Marta Dowgiałłówna po mężu Rokicka.
Cmentarz położony w odległości 1 km na północ od centrum Kamionki, przy drodze na Turgiele. Cmentarz ma powierzchnię 1,20 ha. Około 800 nagrobków. Na grobach liczne nazwiska: Woroniecki, Adamowicz, Kisiel, Suchodolski, Jurgałowicz, Tracewicz, Pilecki, Tyszkiewicz, Błażewicz. Wyłącznie polskie nazwiska. Brak nagrobków starszych niż z lat pięćdziesiątych XX w.