Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Kosów Huculski, woj. stanisławowskie

7.11.2009 15:49
Kosów Huculski - kurortKosów - 415 m npm, bardzo brudne miasto powiatowe o 3100 mieszkańcach, w tem 200 Polakach, 400 Rusinów i 2500 Żydów.
Kossów

Miasteczko położone bardzo pięknie u wylotu doliny Rybnicy; od północy wznosi się prostopadle urwisko o ciekawych pod względem geologicznych tworach skalistych; na szczycie, gdzie stał krzyż, stał dawniej zamek Kossakowskich; ślady wałów. Malowniczy widok, ze względu na Hucułów, przedstawia Kosów w dnie targowe (pon. i piątki), oraz przy dorocznych jarmarkach (czwartek po gr. kat. środzie popielcowej, we wtorek przed gr. kat. Wniebowstąpieniem, 25 sierpnia i 11 października).
W zachodniej stronie miasteczka w pięknym parku salina; zwiedzanie możliwe, opłata 1,20 - 6 K od osoby,zależnie od ilości osób i klasy oświetlenia. Na lato przybywa tu do 200 osób na wilegiaturę - mieszczą się tu przeważnie we wsi Horodzie za saliną. Rybnica tworzy tu piękny wodospad "Huk". Silnie rozwinięty przemysł tkacki i gospodarstwo artystyczne (Baranowski) i wyroby kilimów (Gruszkowski). W Kosowie, który ma bardzo ciepły klimat, istniały za polskich czasów królewskie sady owocowe - dojrzewają tu morele i brzoskwinie.

2 km na południe w Smodnej mieszczący się w kilku willach zakład leczniczy dra Tarnawskiego, gromadzący kilkaset osób ze wszystkich trzech zaborów. Metoda leczenia przypomina system dra Lachmanna. Obok 21 morgowy sad owocowy.

Bibliografia

Orł.



"Wieści z Kosowa w 1916 r."
artykuł o Salinie w Kosowie
Nagrobki z cmentarza

Odpowiedzi (2)

7.11.2009 15:49
Wykaz osób zamordowanych w tej miejscowości w latach 1939/1946.

X Antoniewicz
Ryszard Bieloński
Jan Bieloński
Paula Bieńkowska
Lusia Blokowska
X Cybulska
X Cybulski
X Demeter
Izabela Demeter
Stanisław Demeter
Adela Demeter
X Gieroń
Kołodziej Hardyk
X Hardyk
Elżbieta Hardyk
Róża Hardyk
X Husiatyński
Władyslaw Kępiński
Jadwiga Korpinska
Jerzy Koszczuk
Anna Krasowska
Magdalena Krasowska
Antoni Krasowski
Czesław Kszyński
Władyslaw Kuryluk
Henryka Lewicka
Alicja Lewicka
X Lewicka
Henryk Lewicki
X Lis
Katarzyna Majko
Marian Mandziakiewicz
X Mazak
X Muszyńska
Włodzimierz Muszyński
Zbigniew Muszyński
Ryszard Muszyński
Antonina Jadwiga Ostrowska
Albin Rudkowski
Wanda Skurowska
Teofil Skurowski
Jan Stankiewicz
X Staszyński
Szczepan Stefaniuk
Andrzej Szal
Józef Szykiert
X Szykiert
Kazimierz Walter
Wincenty Wołoszczuk
Jan Wołoszczuk
Aniela Wołoszczuk
Paulina Wołoszczuk
Aniela Wołoszczuk
Eugeniusz Wołoszczuk
X Zborowski

Źródło: 1.Stanisław Jastrzębski "Ludobójstwo ludności polskiej
przez OUN-UPA w województwie stanisławowskim w latach 1939-1946".
2. pismo "Na rubieży".

Elżbieta Finik podała: Moi dziadkowie Stanisław i Adela Finik zostali zamordowani w Kosowie Huculskim z 29/ 30 marca 1944. Mój ojciec jako jedyny przeżył tę zbrodnię.
24.09.2010 17:44
W Kosowie na Pokuciu urodził się mjr Józef Eugeniusz Geronis de Libuschin (z Libuszyna) w roku 1894 na przedmieściu Monastersko, jako syn Józefa, nauczyciela w Kosowie i Pistyniu (urodzonego w Jarosławiu) i Modesty Łabuńskiej (pochodzącej z Wołynia). Zginął zamordowany w Charkowie w 1940 roku (po obozie starobielskim). Rodzina Geronisów mieszkała na Pokuciu do czasów wybuchu I wojny światowej, później przenieśli się do Tarnowa. Do Kosowa wróciła rodzina starszego brata Józefa Eugeniusza - Leonarda Geronisa. Mieszkali tam do wybuchu II wojny światowej, gdy przenieśli się do Przeworska, a po wojnie na Dolny Śląsk.