Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Malewice Podlasie

19.09.2010 18:34
Malewice stanowiły osadę drobnoszlachecką. Pierwsze ślady jej istnienia pochodzą z początków XVI wieku. W 1528 roku mieszkało tu kilka rodzin rycerskich i byli oni w stanie wystawić i wyposażyć dwóch konnych jeźdźców na przegląd pospolitego ruszenia Wielkiego Księstwa Litewskiego .
Tutejsza szlachta przyjęła nazwisko Malewski. Spis podatkowy z 1580 roku wspomina o Jeronimie Malewskim z cześniakami swemi, który uprawiał trzy włóki ziemi . Zapewne ci rycerze wywodzili się z Malewa w dawnej ziemi wyszogrodzkiej skąd pochodzili Malewscy herbu Jastrzębiec .
Niestety nie wiele danych pozostało o Malewskich z tej wsi, herbarze ich nie wspominają. Dziedziczyli tu również szlachcice, na przykład Kąccy. W ich genealogii zapisano między innymi Feliks Kątski, syn Jana, dziedzic Kąt i Malewic 1580 r. Synowie jego: Stanisław, Maciej, Jan i Mikołaj, dziedziczyli na tych dobrach 1598 r i dalej: Marcin, z miecznika, chorąży mielnicki 1647 r., umarł 1650 r. Synowie jego: Marceli i Samuel. Samuel został po ojcu chorążym mielnickim 1650 roku i umarł w tymże roku. Marceli był w tymże czasie właścicielem Hornowa i Malewic .
Część Malewic należała do możnych bogatszych szlachciców, takich jak Kąccy, pozostała stanowiła zaścianek szlacheckie. Wspomina o tym Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego. W którym czytamy, że Malewice to wieś i folwark w gminie Siemiatycze (rok 1895). W części drobnoszlacheckiej mieszkali głównie Malewscy, ich dział zajmował 108 dziesięcin, natomiast część folwarczną posiadał ród Święckich i liczył 84 dziesięciny. W Słowniku zapisano też ciekawą informację: Pod wsią 6 kurhanów .
W 1921 roku we wsi i folwarku notowano w sumie 16 domów i 116 mieszkańców, wśród nich 24 prawosławnych. Miejscowość należała do gminy Kąty . Według danych z tego okresu właścicielem 55 ha ziemi folwarcznej w tej wsi był Władysław Święcki . W latach dwudziestych przeprowadzono tutaj scalenie gruntów .
http://www.google.pl/search?q=genealogi ... rt=90&sa=N