Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Tarnów . Stary Cmentarz na Zabłociu

2.05.2009 17:04
Tarnów – miasto w południowej Polsce w województwie małopolskim, leżące nad rzeką Białą.
Pierwsza wzmianka o Tarnowie pochodzi z 1125. W 1264 spotkali się w Tarnowie książę Rusi Halickiej Daniel i Bolesław V Wstydliwy - wspólnie dokonali rozgraniczeń księstw.
Prawa miejskie uzyskał Tarnów w 1330 z nadania Władysława Łokietka. Ówczesnym właścicielem miasta był Spycimir Leliwita. Dlatego herbem Tarnowa stała się Leliwa, noszona przez Spycimira. Tarnów przez wieki pozostawał miastem prywatnym, będąc własnością kolejno rodów: Tarnowskich Ostrogskich, Zasławskich i Sanguszków
Gmina Tarnów obejmuje 14 wsi: Zbylitowską Górę, Zgłobice, Błonie, Koszyce Wielkie, Koszyce Małe, Tarnowiec, Nowodworze, Zawadę, Radlna, Porębę Radlną, Łękawkę, Białą, Wolę Rzędzińską i Jodłówkę-Wałki.

Cmentarz Stary na Załociu w Tarnowie
został założony w końcu lat 80. XVIII wieku na przedmieściu Zabłocie. Ścisła data założenia cmentarza nie jest do dziś ustalona. Przyjmuje się, że pierwszy pochówek miał miejsce w 1788 r. Najstarszym zachowanym nagrobkiem jest grób Anny Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej żony księcia Karola Radziwiłła "Panie Kochanku" zmarłej w 1795 r. Cmentarz tarnowski należy do typów cmentarzy pozamiejskich jakie w Europie zaczęto zakładać w 2. poł. XVIII wieku. Powstał w myśl edyktu józefińskiego z 1784 r. zakazującego pochowków na cmentarzach przykościelnych położonych w obrębiemiasta czytaj dalej.
1) Historia
http://www.starycmentarz.pl/historia.html
2) Spis osób pochowanych -alfabetycznie
http://www.starycmentarz.pl/spis.html
3) Nagrobki sławnych ludzi
http://www.starycmentarz.pl/slawni_ludzie.html
i wiele innych informacji genealogicznych