2446. Bereznicki

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Bereznicki

Postprzez jaybeere » 23.02.2009

Bereznicki h. Prus I, v. Bereźnicki, dziedziczyli wieś Bereżanka w 1714 r. Wylegitymowani zostali w Cesarstwie w 1866 i 1894 r., zapisani do ksiąg szlachty gub. podolskiej.
[ Urus. I 139 ]

Bereznicki h. Sas, v. Bereźnicki, rozrodzona rodzina, z Bereznicy na Rusi Czerwonej, gdzie dziedziczą w 1580 r.
Liczni Berezniccy zamieszkiwali woj. ruskie, przybierając różne przydomki: Abramowicz, Ganat, Humenowicz, Hulesza, Kupryniak i Myszka. Szlachta w większości zagrodowa, poza Bereznicą posiadali m. in. Olizarów, o który procesują się w 1614 r., Poniatowo w woj. lubelskim (1843).
W XVI i XVII w. są na Wołyniu, w pow. łuckim. Z woj. ruskim podpisali elekcję Augusta II w 1697 r. Kilkudziesięciu z nich, począwszy od 1782 r., udowodniło szlachectwo w Galicji, w ziemi halickiej, inni zaś w ziemi przemyskiej w 1782 r.
Jedna gałąź tej rodziny osiedliła się w Wielkopolsce, w pow. wschowskim. Ci wylegitymowali się ze szlachectwa w Królestwie 1843 r.
Byli też w woj. wileńskim Berezniccy tego herbu. Zostali wylegitymowani w Cesarstwie 1840 r. i zapisani do ksiąg szlachty gub. kowieńskiej.
[ Bon. I 167; Urus. I 139 ]

Bereznicki h. Sas. Teodor, s. Bazylego, otrzymał przyznanie szlachectwa w Cesarstwie 1861 r. z synami, Bazylim i Grzegorzem i zapisani zostali do ksiąg szlachty gub. kijowskiej.
[ Urus. I 139 ]

Bereznicki online http://polishgenealogy.blogspot.com/2008/12/bereznicki.html
jaybeere
Kreator Forum
Kreator Forum

Powrót do B____