27634. Zublewicz Antoni (1886-1959) zesłaniec

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Zublewicz Antoni (1886-1959) zesłaniec

Postprzez madem » 19.04.2015

Zublewicz Antoni, ur. ok. 1886 Kustownica, zm. 1959 Szentała (rejon Kazań) syn Alberta Zublewiczai Teodozji Abramowicz. Żona Klara z Derengowskich (1897-1982), dzieci: Alfred Zubelewicz żonaty z Janiną Moszczyńską, Eryk Zubelewicz żonaty z Marią Kazancewą i Bogusław/Sławomir żonaty z Wandą Derengowską.
W 1930r za posiadanie majątku i pochodzenie szlacheckie zostaje zesłany wraz z rodziną na Sybir do Ałdanu. Tam pracuje jako stolarz. Za niefortunne sowa "czyżby w gazetach pisali prawdę" zostaje aresztowany w 1938r. i osadzony w łagrze 40 km od Ałdanu. Ponownie osądzony przebywa w łagrze do 1951 roku. W stanie skrajnego wyczerpania syn Eryk zabiera go do domu. Umiera w miejscowości Szentała, rejon Kazań i tam spoczywa na cmentarzu. W czasie pobytu w łagrze nakazuje rodzinie zmienić nazwisko na Zubelewicz, obawiając się kolejnych represji. Odtąd żona, synowie i rodzeństwo nazywają się Zubelewicz.
madem
Zaawansowany
Zaawansowany
Lokalizacja: Kraków
Imię i nazwisko: Maria Dembowska-Caba z domu Zubelewicz

Powrót do Z____