19344. Dehnel Bolesław

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Dehnel Bolesław

Postprzez wanka » 22.09.2012

Bolesław Dehnel (17 grudnia 1830, Gorzyce -
    9 kwietnia 1863, pod Lokajciami) na Litwie, polski działacz niepodległościowy, powstaniec styczniowy.
    Pochodził z rodziny hugenockiej osiadłej w Polsce po odwołaniu edyktu nantejskiego. Był synem Friedricha Augusta Dehnela i Anny z Kosseckich, córki wielkopolskiego działacza społecznego i niepodległościowego, Konstantego Kosseckiego, posła na sejm Wielkiego Księstwa Poznańskiego.
    Był urzędnikiem konsystorza ewangelickiego w Warszawie. W 1859 został członkiem pierwszego komitetu spiskowego w Warszawie, a następnie innych organizacji spiskowych. Aresztowany przez władze carskie 10 grudnia 1860. Uwolniony w 1861 założył pismo konspiracyjne Strażnica. Po wybuchu Powstania Styczniowego wstąpił do oddziału płk. Andruszkiewicza i zginął w potyczce pod Lokajciami 9 kwietnia 1863.
    Powstańcy styczniowi- [ pl.wikipedia.org]
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do D____