7956. Andruszkiewicz h. Mogiła

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Andruszkiewicz h. Mogiła

Postprzez jerzy » 18.04.2010

ANDRUSZKIEWICZ lub ANDRUSZKOWICZ h. MOGIŁA. Taż familia co Andruszewicz herbu Mogiła, dawna i w XVI-m stoleciu zamożna rodzina, podług niektórych heraldyków jej protoplastą był Dowmunt, książę litewski około 1240 r., syn Erdziwiłła, a podług Kojałowicza, Andrzej lub An-druszko, syn Zodejki, pana litewskiego, znanego z sejmu Unii horodelskiej 1413 r., tego Andruszki, syn Maciej, miał synów Melchiora i Mikołaja; Mikołaj ma być protoplastą Andruszewiczów i Andruszkiewiczów, które to nazwiska aż do ostatnich czasów często były z sobą mieszane. Z pi¬szących się Andruszkiewicz: Bohdan, rotmistrz litewski, należał do stra¬ży królewskiej w bitwie pod Chojnicami 1454 r. i do małej liczby rycerstwa, które nie odstąpiło Kazimierza IV, po porażce odniesionej w tej bitwie od Krzyżaków, w 1473 r. był komisarzem do układów z Rzecząpospolitą Pskow¬ską. Abraham, ziemianin krewski, dwóch, a Mikołaj, bojar gedroićki 15 kon¬nych zbrojnych dostawiali z swych posiadłości na potrzeby wojenne 1528 r. Maciej, w powiecie Słonimskim, a Jakób i Stanisław, na Żmudzi 1528 r. Ka¬ról i Michał Dominik, poseł na sejm, podpisali elekcyę 1697 r. Aleksander, Mateusz, Michał i Kazimierz podpisali pospolite ruszenie 1698 r. Dominik, subdelegat gr. włodzimierski 1753 r. Karol podpisał konwokacyę 1764 r.
Feliks, syn Andrzeja, z synami Wincentym i Janem 1838 r. Izydor, syn Jana, wnuk Stanisława z synami: Izydorem, Janem, Onufrym, Aleksan¬drem i Adamem i ich potomstwo 1844—1863 r., Józef, syn Stanisława, z sy¬nem Kazimierzem 1844—1854 r., Jan i Jerzy, z synami Franciszkiem i Ja¬nem i ich potomstwo, synowie Abrahama, wnukowie Augustyna 1849—1861 roku, Jakób, syn Heronima, wnuk Jerzego, prawnuk Franciszka, z synami Wincentym i Józefem i ich potomstwo 1849—1865 r., Leonard i Feliks, z po¬tomstwem, synowie Leona, wnukowie Mateusza 1844—1863 r., wylegitymo¬wani w Cesarstwie i zapisani do ksiąg szlachty gub. mińskiej.
Seweryn Uruski
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Powrót do A____