12590. Popielski Jacek (1904-1984) linia Franciszka

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Popielski Jacek (1904-1984) linia Franciszka

Postprzez Tacik » 16.01.2011

PB - Popielski Jacek_cr 1.jpg
Popielski Jacek
Syn Wacława Popielskiego i Teresy z domu Tacikowskiej. Urodził w roku 1904 w Sochaczewie.
Matka jego była malarką, ojciec inżynierem i budował mosty. Zbudował jeden z Warszawskich mostów. Miał młodszą o rok siostrę. W czasie I wojny światowej przebywał z rodzicami w Kijowie. Przez kilka miesięcy w czasie wojny i około 1,5 roku po niej mieszkał z matką i siostrą w Olkuszu u wuja Kazimierza Tacikowskiego (brata matki).
Popielscy po I wojnie światowej mieszkali w Warszawie na ulicy Kruczej 9. Jacek prawdopodobnie ukończył szkoły w Warszawie. Póżniej za namową siostry wyjechał do Paryża, gdzie ukończył Szkołę Nauk Politycznych. Był dyplomatą, pracował (pracownikiem kontraktowym) w Ambasadzie Polskiej w Paryżu. Pierwszą jego żoną była podobno aktorka niemiecka o nazwisku Krojcinger. Małżeństwo zakończyło się rozwodem. Swoją drugą żonę, Krystynę Ankwicz, poznał prawdopodobnie przed II Wojną Światową, być może za pośrednictwem siostry. W czasie wojny Jacek należał do francuskiego ruchu oporu. Za tą działalność znalazł się w niemieckim obozie koncentracyjnym. Po oswobodzeniu wyjechał do Rzymu, gdzie czekała na niego Krystyna. Mieszkała ona u jego siostry Ireny. Około roku 1950 Jacek mieszkał w Paryżu. Rodzice jego jadąc do Stanów do córki, odwiedzili go. Niestety ojciec w czasie tego pobytu zmarł. Jacek i Krystyna pobrali się w Rzymie w roku 1955. Żona jego była aktorką teatralną i filmową. Siostra Jacka Irena nie lubiła jego żony, był między nimi jakiś konflikt. Spowodowało to zerwanie wszelkich kontaktów między rodzeństwem. W roku 1976 Jacek i Krystyna mieszkali w Londynie. Kiedy Jacek był chory do Ireny dzwoniła jego kuzynka z prośbą o spotkanie. Irena nie odpowiedziała. Jacek z żona przenieśli się do RFN-u mieszkali w dużym domu w ogrodzie. Byli bogaci. Jacek pobierał dwie renty., jedna z tytułu przynależności do francuskiego Ruchu Oporu, drugą za pobyt w obozie koncentracyjnym w Niemczech. Jacek z żoną w roku 1977 odwiedzili Polskę. Próby Krystyna zagrania w teatrze i filmie nie powiodły się. Około roku 1984 Jacek uległ wypadkowi. Zapalając papierosa wrzucił zapałkę do mankietu spodni ze sztucznego tworzywa. Cały stanął w płomieniach. Zaalarmowana krzykiem żona nie dala rady na czas ugasić ognia. Bardzo poparzonego Jacka pogotowie zabrało do szpitala. Ogromnie cierpiał. Dostawał morfinę. Krystyna z rozpaczy też zaczęła zażywać. Po śmierci męża pobierała po nim rentę. Wróciła do Polski, usiłowała też powrócić na scenę. Miała kłopoty z sercem i przez tydzień przebywała w szpitalu Elżbietanek. W dniu śmierci oczekiwała na czyjeś przyjście. Sąsiadka znalazła ją leżącą nieprzytomną na podłodze. Po przewiezieniu do szpitala Elżbietanek zmarła 6 sierpnia 1985 roku. Pochowana jest na cmentarzu Powązkowskim.
Tacik
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Powrót do P____