13342. Łyskowski

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Łyskowski

Postprzez jaybeere » 20.02.2011

Łyskowski h. własnego (in. Doliwa odm. lub Poraj odm.), v. Koschembahr-Łyskowski, Koszembar-Ł., z Łyskowa w pow. tucholskim (Tuchola). Przydomek ich Koschembahr powstał ze zniemczonego imienia staropolskiego Kossoborz vel Kosieborz, spotykanego często na Śląsku, skąd i Łyskowscy według tradycji przyjść mieli do Prus w początkach XV wieku. Tego Kossobora przetłumaczono także na niemieckie Steppholz i czasem pisali się Łyskowscy von Steppholz. Dziedziczyli m. in. na Łyskowie, Wieszczycach w pow. tucholskim, Spławiu i Rowienicy w świeckim, Bągarczyku, Mileszewie, Grzybnie, Bąkowie, Lekartach, Krzemieniewicach k/ Lubawy, Komorowie i Skrobacji. Obecnie Koschembahr-Łyskowscy mieszkają głównie w Gdańsku i Toruniu. Herb – w polu niebieskim pięć róż rzędem na srebrnej poprzecznej, w prawo ukośnej belce; w szczycie hełmu, w koronie róża na gałązce o czterech potrójnych liściach.

• KONSTANTY Koschembahr-Łyskowski (1816-1889), s. Konstantego i Anny Rutkowskiej, dziedzic Lekart, później Krzemieniewic k/ Lubawy; ż. (1850) Józefa Różycka h. Poraj, z Drużyna; dzieci: Wanda, Józef, Konstanty.

Źródła: Bon. XVI 189-192; Dw. Teki; Ostr. I 336.

http://polishgenealogy.blogspot.com/201 ... owski.html
jaybeere
Kreator Forum
Kreator Forum

Powrót do L____