8339. Bułharyn h. Bułat

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Bułharyn h. Bułat

Postprzez jerzy » 22.04.2010

BUŁHARYN h. BUŁAT. Herb — tarcza ze skrajem złotym, na niej w polu błękitnem miecz z rękojeścią złotą, ostrzem na dół, na tym dwa półksiężyce złote, rogami na wewnątrz ku sobie zwrócone; nad tarczą korona szlachecka.
Senator w rodzinie, Mikołaj, kasztelan wołkowyski 1793 r.
Podług familijnej tradycyi przodek tej rodziny, rodem bulgar, unikając prześladowania tureckiego, miał się przenieść na Litwę jeszcze w XV-ym stoleciu i od miejsca pochodzenia nazywany był Bulgarynem v. Bułharynem, która to nazwa zmieniła się z czasem w nazwisko; inna jednak tradycya wywodzi tę rodzinę od tatarów litewskich; niektórzy z jej członków brali przydomek Skanderbek. Po Michale syn Jan, w pow. grodzieńskim 1611 r., poślubił Barbarę Zubrzycką. Jerzy, cześnik siewierski, Paweł i Stanisław z wojew. nowogrodzkiem 1674 r., Paweł, podczaszy parnawski, Floryan, Tomasz, Kazimierz i Mikołaj 1697 r., Józef, chorąży mozyrski i podwojewodzy nowogrodzki, Józef, starosta bakuński, Kazimierz, starosta trzciński, Mikołaj, miecznik i rotmistrz wołkowyski, Paweł, koniu¬szy i marszałek kapturowy wołkowyski, Tadeusz, poseł wrołkowyski i inni 1764 r. podpisali elekeye. Michał, pisarz ziemski wołkowyski 1766—1783 r., deputat na trybunał 1779 r., poseł na sejm 1773—1775 r. i z niego deputat do traktowania z mocarstwami rozbierającemi Polskę i do urządzenia funduszów pojezuickich, dostał w nagrodę zasług prawem emfiteutycznom sta¬rostwo jałowskie; konsyłiarz Rady Nieustającej 1775 r., stronnik dworu, poseł na sejm czteroletni. Mikołaj, miecznik 1765 r., podkomorzy 1780— 1783 r., został od Targowicy w 1793 r. kasztelanem wołkowyskim. Józef, 1792 r. podstoli wołkowyski. Paweł, podkomorzy latyczowski, a w r. 1790 podkoniuszy litewski. Józef, starosta bukarowski, dostał w 1775 r. to starostwo prawem emfiteutycznem na lat 50. Tadeusz, oficer wojsk rosyjskich, a następnie polskich, osiadłszy koło 1820 r. w Petersburgu, oddał się literaturze i należał do najlepszych pisarzy rosyjskich swojego czasu; umarł 1859 r. Michał, marszałek szlachty pow. prużańskiego 1838 r. Włodzimierz, dziedzic dóbr Bułhakowsk, w pow. kałwaryjskim 1857 r.
Po Pawle, regencie skarbu litewskiego 1759—1765 r., syn Joachim, ożeniony z Maryanną Kujawską, miał synów: Pelicyana, naddzierżawcę ekonomii rządowej Sereje, 1837 r., Ludwika 1839 r. i Joachima, oficera wojsk polskich, w 1841 r. wylegitymowanych w Królestwie.
Bernard, syn Jana, z synami: Włodzimierzem, Janem i Aleksandrem, Jerzy, syn Jana, Józef, syn Michała, z synami: Józefem, Pawłem i Micha¬łem i Marcin, syn Michała, w 1848 r., a Stanisław, syn Michała, z synami: Michałem i Leonem i bratem Kalikstem w 1852 r. wylegitymowani w Cesarstwie i zapisani do ksiąg szlachty gub. grodzieńskiej.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Powrót do B____