7823. Papara

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Papara

Postprzez jaybeere » 11.04.2010

Papara h. Papara (in. Paparona) i Ryś, stara bojarska rodzina wołoska, pochodzenia jak się zdaje południowo-słowiańskiego, gdzieś z terenu Bałkanów (oni sami uważali się za Greków). Nobilitowana w Rzeczpospolitej w 1658 r. (pomimo szlachectwa wołoskiego), przypuszczona do herbu Ryś przez Bąkowskich — nie używała jednak tego herbu, lecz początkowo swój własny wołoski — Paparonę (Gęś), zaś później połączony, zwany Papara IV. Z nich Teodor podczaszy nowogrodzki, sędzia kapturowy lwowski 1733 r.

• CYRJAK (Kirjak) Papara, rotmistrz i dworzanin hospodara wołoskiego Stefana, otrzymał na sejmie 1676 r. nobilitację "w wynagrodzeniu, jak świadczy konstytucja sejmowa, jego zasług i przez wzgląd że dla swej przychylności dla Rzeczypospolitej prześladowany przez Turków, pozbawiony był przez nich znacznych posiadłości ojczystych".
• JERZY Papara, pierwszy z Paparów, który przesiedlił się do Polski, dzielny wojownik, urodzony w m. Janina w Grecji, nagrodzony za zasługi dla Rzeczpospolitej nobilitacją w 1658 r. i nadaniem rozległych majątków, odłączonych od starostwa kamienieckiego: Batiatycz, Żeldec (Żełdecz) i Kupiczwoli.
• TEODOR Franciszek Papara (zm. 1833), s. Konstantego i Rozalii Mioduszewskiej, dziedzic dóbr Żeldec; ż. Marianna Szczepańska; dzieci: Ksawery, Wojciech, Teodozja.
Źródła: Kos. I 704-709; Ostr.

http://polishgenealogy.blogspot.com/2009/10/papara.html
jaybeere
Kreator Forum
Kreator Forum

Powrót do P____