8052. Bańkowski h.Ostoja

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Bańkowski h.Ostoja

Postprzez jerzy » 19.04.2010

BAŃKOWSKI h. OSTOJA. Dawna małopolska rodzina, pierwotnem jej nazwiskiem było Bańcz, Bańczyc, lub Bank, wzięła nazwisko od wsi Bańki, której dziedzic Mikołaj 1460 r. cytowany w Lib. Benef. Już w XV stoleciu jedna jej gałąź przeniosła się do wojew. sieradzkiego i łęczyckiego, druga na Mazowsze; z pierwszej Klemens, podstoli łęczycki 1436 r. (V.L.), Piotr, sędzia ziem. sieradzki 1496 r. i inni; z drugiej Światosław 1420 r. (Akta Zambrowskie). Ta gałąź, przesiedliwszy się na Podlasie, założyła kilka wsi z nazwą Bańki i przydatkami odznaczające mi je. Z tej gałęzi po Mikołaju, dziedzicu wsi Bańki Wydranica 1597 r., syn Mikołaj 1627 r. miał syna Ga-bryela 1660 r., ten Jana 1699 r., po którym blizki krewny, także Jan, 1756
roku odkupił tę wieś Bańki, sprzedaną około 1700 r. Żylińskim; tego drugiego Jana, syn Antoni, żona Urszula Karońska, syn Karol, dziedzic dóbr Młodziejowice w pow. lubartowskim, wylegitymowany w Królestwie 1845 r.
Z tej familii: Mikołaj i Aleksander, 1632 r., a Stefan 1697 r. podpisali ełekcye. Walenty, komornik ziem. płocki 1732 r.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Powrót do B____