7037. Brzozowski Gustaw

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Brzozowski Gustaw

Postprzez genarch » 24.02.2010

Gustaw Brzozowski - ur. 1846 w Szłowianach, zm.1906, pochowany w Oniksztach. Właściciel majątku Szłowiany, m.in. należał do niego kamień Puntuk, który jest teraz jedną z atrakcji Litwy. Publicysta, moralista, nauczyciel, autor licznych tekstów w języku polskim, litewskim i rosyjskim. Przyjaźnił się z biskupem Antonim Baranowskim (Baranauskas), który napisał "Oniksztyński lasek".
Dzieło to opisuje niezwyczajne piękno i romantyzm przyrody lasów w Szłowianach - majątku Gustawa.
Gustaw Brzozowski napisał wspomnienia o przyjacielu bp Baranowskim, które zostały opublikowane w Wiadomościach Wileńskich (Vilnious Żinos) w 1906 roku. Obecnie wspomnienia te można znaleźć w muzeum biskupa Antoniego Baranowskiego (Baranauskasa) w Oniksztach.

G. Brzozowski był także wielkim patriotą litewskim i wspierał litewskość. Finansowo pomagał tzw. "nosicielom książek" - Litwinom, którzy z zaboru pruskiego nielegalnie przenosili książki litewskie (książeczki do nabożeństwa, podręczniki do nauczania początkowego w j. litewskim oraz książki popularno-naukowe). Napisał także "Odezwę do kobiet litewskich", którą podarował swojej córce Annie.

Ranny w Powstaniu Styczniowym, przesiedział rok w wiezieniu na Łukiszkach, skąd uciekł i ukrywał się w przebraniu żeńskim. Być może w opuszczenie więzienia zawdzięcza tyfusowi, na który chorował. Nosił kulę w ciele do końca życia.

Rodzice: Stanisław Antoni Teofil Brzozowski i Aleksandra dd. Königstaedter.
Żona: Jadwiga Michałowska (1849-1915).
Dzieci:
1. Kazimiera Paulina Bakszewicz
2. Stanisław Aleksander Brzozowski
3. Bronisława Jadwiga Karaś
4. Henryk Teofil Brzozowski
5. Jadwiga Stefania Wojszwiłło
6. Bogdan Brzozowski
7. Anna Maszotas
8. Halina Antonina Mingajło

:drzewo: Genealogia Brzozowskich
Sentymentalne podróże na Kresy - serdecznie polecam
Genealogiczne.plponad 46 tys. nagrobków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Litwy"
Członek MTG - http://www.mtg-malopolska.org.pl/
Avatar użytkownika
genarch
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Cała Polska
Imię i nazwisko: Marta Czerwieniec

Powrót do B____cron