12068. Baliński Jan

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Baliński Jan

Postprzez wanka » 16.12.2010

Baliński Jan
kpt.obs. ur.6.VIII.1909 r.
Absolwent Oficerskiej Szkoły Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, ochotniczo zgłosił się do lotnictwa i po ukończeniu kursu obserwatorów w CWL-1 w Dęblinie, otrzymał przydział do 1 pl w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. jako oficer taktyczny 212 eskadry bombowej „Łosi”, a od 3 września 1939 r. dowodził tą eskadrą. 5 września 1939 r. wystartował z lotniska Kuciny pod Łodzią na samolocie Fokker F-VIII/B/3m nr 70.11 z załogą w składzie: plut.pil. Julian Pieniążek, kpr.mech. Stefan Gadomski i kpr,mech. Bolesław Szczepański z zadaniem przelotu na lotnisko Ułęż pod Dęblinem. W chwili startu lotnisko zostało zaatakowane przez 9 Messerschmittów Me-109E, z których trzy podjęły pościg za startującym Fokkerem. Ostrzelany nad Puczniewem uszkodzony Fokker zdołał wylądować na pobliskim polu. Załoga wyszła z wypadku bez szwanku, za wyjątkiem kpt.Balińskiego, który ciężko ranny, został przez miejscową ludność odwieziony do szpitala wojskowego w Łodzi, gdzie zmarł tego samego dnia wieczorem. Pochowany został we wspólnym grobie na cmentarzu wojskowym Doły w Łodzi. Kpt.Baliński pośmiertnie odznaczony został Srebrnym Krzyżem V kl. Orderu Virtuti Militari, rozkazem Naczelnego Wodza ZSP na Zachodzie nr 5/4 59
Źrodło.marszalek.com. pl
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 4
Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1) Fotograf (1)

Re: Baliński Jan

Postprzez Z_A » 19.10.2011

Zbiorowa mogiła wojenna żołnierzy lotnictwa Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. i zmarłych wskutek odniesionych ran, cmentarz wojskowy pw. św. Jerzego w Łodzi(Doły):
http://www.bohaterowie1939.pl/_content. ... itemID=198
Obrazek
Avatar użytkownika
Z_A
Zaawansowany
Zaawansowany
Lokalizacja: Łodź(Ruda Pabianicka, Olechów, Retkinia)


Powrót do B____