25484. Szkopek Stanisław

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Szkopek Stanisław

Postprzez wanka » 22.06.2014

Stanisław Szkopek
urodził się 23 października 1916 roku w Wuttke w Niemczech. Syn Walentego i Marianny z domu Bednarek. Po I wojnie światowej z rodziną powrócił do kraju. W Krajewicach ukończył Szkołę Powszechną. W latach międzywojennych pracował jako robotnik rolny w miejscowym majątku. 24 lutego 1939 roku został powołany do czynnej służby wojskowej i wcielony do 5 kompanii 56 Pułku Piechoty. Brał udział w kampanii wrześniowej. Walczył m.in. pod Łęczycą, nad Bzurą, w Puszczy Kampinoskiej i w obronie Warszawy. 27 września dostał się do niewoli niemieckiej, z której zwolniony został 10 października 1939 roku i powrócił do Krajewic. Wywieziony został przez okupanta na roboty przymusowe do III Rzeszy. W 1945 roku, w Niemczech, poślubił Joannę Ignaszewską. Po zakończeniu wojny początkowo pracował w firmie budowlanej w Szczecinie, a następnie przeniósł się do Gostynia. Zatrudniony został jako magazynier w PZGS. 1 stycznia 1979 roku przeszedł na emeryturę. Od 20 listopada 1978 roku członek ZBoWiD. Zmarł 14 kwietnia 1982 roku i pochowany został na cmentarzu parafialnym w Gostyniu. Odznaczony był Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Opracowano na podstawie: informacje Joanny Szkopek - zbiory rodzinne; Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Gostyń, Ankieta personalna ZBoWiD; Książeczka wojskowa Seria C, nr 0468291 RKU Rawicz (16.12.1949).
Tomaszewski Roman
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do S____