11430. Sobański

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Sobański

Postprzez jaybeere » 09.09.2010

Sobański h. Junosza, licznie rozrodzona rodzina mazowiecka, biorąca nazwisko od wsi Sobanie i Sobanice w ziemi wyszogrodzkiej i ciechanowskiej. Są jednego pochodzenia z Bielińskimi, Borukowskimi i Gostkowskimi herbu Junosza. Już w XV stuleciu Sobańscy rozdzielili się na dwie linie: ciechanowską (starszą) i wyszogrodzką (młodszą), przy czym ta druga używała przydomku Ścibor. Jedna gałąź Ścibor Sobańskich osiedliła się na Pomorzu, inna na Wołyniu i Podolu. Z tej rodziny – Feliks, założyciel hrabiowskiej linii Sobańskich, otrzymał dziedziczny tytuł hrabiowski od papieża Leona XIII w 1880 r. Genealogia.

• MICHAŁ Sobański (1755-1832), s. Kajetana i 2ż. Anny Petroneli Soleckiej, podczaszy i stolnik winnicki, poseł na Sejm 4-letni, prezes Izby Edukacyjnej Wołyńskiej, założyciel Towarzystwa Żeglugi Czarnomorskiej; dziedzic dóbr Obodówka w pow. olgopolskim; ż. (30 XII 1790) Wiktoria Orłowska (ok. 1770-1852), c. Andrzeja, sędziego podolskiego, starosty ostrogskiego, i Agnieszki Komorowskiej; dzieci: Michalina, Idalia, Ludwik, Gotard, Oktawian, Antonina.
Źródła: Bork. Rocz. II 669-671; Kos. II 546-551, V 399-442.

http://polishgenealogy.blogspot.com/201 ... anski.html
jaybeere
Kreator Forum
Kreator Forum

Powrót do S____