10120. Łaganowski h.Nowina

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Łaganowski h.Nowina

Postprzez jerzy » 12.06.2010

ŁAGANOWSKI h. NOWINA. Jeden dom z Mtoszewskimi, herbu Nowina, wzięli nazwisko od wsi Łaganów, blizko m. Proszowic. Piotr z przydomkiem Ziabka, dziedzic wsi Jawczyc, cytowany w aktach krakowskich 1439 r. Jan ożeniony z Małgorzatą N. 1525 r. Stanisław w wojew. krakowskiem 1536 r. Krzysztof z Łaganowa 1555 r. Łukasz, syn Waleryana, 1589 r. Stanisław, syn Stanisława, deputat do układów z posłami niemieckimi 1596 r.
Jan, syna Waleryana, zeznał 1607 roku w grodzie lwowskim zapis dożywocia z żoną Reginą, córką Mikołaja Herburtowskiego. Aleksander z żony Krystyny Kaszewskiej miał trzech synów: Stanisława 1656 r., Jana i Mikołaja. Adam, Jan, Aleksander, Michał i Stanisław, synowie Michała, 1665 roku.
Jan wydzierżawił w grodzie czerniechowskim wraz z żoną Barbarą z Różyckich 1701 r. Matwijowice od Ledóchowskich. Po Annie z Łaganowskich Szymanowej Bilińskiej windykował 1713 r. w Trybunale lubelskim syQ JeJ Jan sumę posagową po matce, zabezpieczoną na Korczyku. Miko¬łaj, Stefan i N. podpisali 1733 r. z wojew. wołyńskiem elekcyę Stanisława Leszczyńskiego. Michał, podstoli bracławski 1734 roku. Franciszek, łowczy wieluński 1735 r. Maciej, syn Mikołaja, podstolego braclawskiego, i Magdaleny Potrykowskiej, cześnik krzemieniecki, pozwał 1773 r. przed Trybunał lubelski Teresę z Koszutskich lv. Wojciechowa Łaganowską, 2v. Aleksandrowa Daszkiewiczową o majątek, a 1793 roku wpływa do umowy Komornickich z Wąsowiczem; pozostawił on córki: Eufrozynę za Wojciechem Pinińskim, Annę za Franciszkiem Chobrzyńskim, Franciszkę i syna Stanisława; po Stanisławie synowie, Zeflryn i Stanisław Kostka; z nich Zefiryn pozostawił syna Juliusza.
Wojciech, brat cześnika Macieja, podstoli bracławski 1753 r., dziedzic dóbr Chołodce, w krzemienieckiem, żonaty z Teresą Koszutską. Jakób na Rusi Czerwonej 1781 r., ożeniony z Eleonorą Obertyńską (Sigil., Kancl., Conv. Piotrk., Zap. i Wyr. Tryb. Lubel, Arch. Jarmolinieckie).
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Powrót do L____