3444. Łazowy

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Łazowy

Postprzez jerzy » 16.06.2009

Łazowy h. Lubicz, rodzina mazowiecko-podlaska osiedlona na Litwie, gn. Łazowe-Malinowo w ziemi ciechanowskiej (wieś już nie istnieje); z tej rodziny 1 kasztelan 1738.

ŁAZOWY [Łazowi, Łazowa, Łazowiak, Łazowianka]. Wieś gniazdowa: Łazowe-Malinowo (przestała istnieć z połowie XVIII w.), zwała się pierwotnie Malinowe Siedlisko, a swą nazwę wzięła do przezwiska jednego z dziedziców tych dóbr z końca XV w. - Macieja Łazy. Wieś ta znajdowała się pomiędzy Smoleniem, Morawami a Rudnem.
W 1426 r. książę Janusz I nadał 5 włok w lesie Smoleń przy granicach pawłowskiej i borkowskiej Marcinowi zwanemu Dobroth de Nossowo. W 1477 r. Wszebor de Łazowe zeznawany był przez Jana Rudzińskiego. W 1478 r. wzmiankowany tenże Wszebor z bratankiem Andrzejem, w 1481 r. Maciej syn Wszebora, a w 1512 r. Marcin syn Macieja Łazy de Malinowo.
W 1662 r. w grodzie ciechanowskim Bartłomiej Łazowy z Łazowe-Malinowo syn Stanisława, wnuk Michała, prawnuk Mikołaja herbu Lubicz (w polu błękitnym podkowa srebrna z krzyżem kawalerskim złotym zaćwieczonym na barku i takim samym krzyżem luzem w środku) był świadkiem przy wywodzie szlachectwa Jerzego Pierzchały rodem z Pierzchały Błażeje.
W 1669 r. Paweł Łazowy z ziemią ciechanowską podpisał elekcję Michała, a w 1697 r. Andrzej i Michał Łazowi z ziemią ciechanowską – Augusta II.
Z tego rodu: Władysław Łazowy podczaszy mścisławski, sędzia grodzki grodzieński w 1690 r. Syn jego Samuel Łazowy (+1738), starosta dorohubowski, wojski grodzieński, deputat na Trybunał Litewski, kasztelan mścisławski, senator.
W II połowie XVII w. Łazowi dziedziczyli na Dzielinie, Kownatach-Pęczkach, Krajewie-Jarnułtach.
Z końcem XVIII w. Łazowi zamieszkiwali tylko w Krajewie Wielkim i Borzuchowie-Daćbogach. W XIX w. ostali się jedynie w parafii Grudusk, gdzie Stanisław dziedziczył na Borzuchowie-Daćbogach, a Jan na Purzycach-Pomianach. W 1905 r. Antoni dziedzic Szczepkowa-Zalesia, a Stefan – Czaplic Wielkich.
W 1990 r. 29 osób o nazwisku Łazowy/Łazowa zamieszkiwało teren województwa ciechanowskiego. Stanowiło to 18% osób noszących to nazwisko w Polsce.

• SAMUEL Łazowy, kasztelan mścisławski 1730-1738.

Źródła: A.A. Kosiński, Przewodnik heraldyczny, T.1;
http://akson.sgh.waw.pl/~apszczol/kmherb.htm

http://polishgenealogy.blogspot.com/2008/08/azowy.html
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Powrót do L____