1697. Chludzińska Celina ()

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Chludzińska Celina ()

Postprzez Darek » 03.12.2008

Celina Chludzińska, zam. Borzęcka. Urodziła się 29 października 1833 roku, na Białorusi, w Antowilu koło Orszy, jako drugie z kolei dziecko Ignacego Dołęgi Chludzinskiego i Klementyny Rozalii z Kossowów. Państwo Chłudzinscy wychowywali swoje dzieci w poszanowaniu dla pracy, wpajali w nie sumienność w spełnianiu obowiązków. Wymagali pracowitości, prawdomówności i posłuszeństwa.

O miłości bliźniego nie tyle mówili, co ją praktykowali. Wychowywali też dzieci w duchu głębokiego i mądrego patriotyzmu. Miłość do Ojczyzny była po miłości Boga na pierwszym miejscu.

Klimat duchowy, w którym wzrastała Celina, był niemal idealny dla ukształtowania wielkich pragnień. Marzyła o wstąpieniu do klasztoru, jednak rodzice i spowiednik byli zdania, że powinna wyjść za mąż. 26 listopada 1853 roku odbył się w katedrze wileńskiej ślub Celiny i Józefa Borzęckiego.
Po ślubie zamieszkali w rodzinnym majątku Józefa w Obrembszczyźnie, niedaleko Grodna.

Mieli czworo dzieci. Dwoje zmarło wcześnie, a dwie córki, Celina i Jadwiga, wzrastały w zdrowych tradycjach patriotycznych, religijnych i rodzinnych.

W 1869 roku Józef Borzęcki przeżył gwałtowny atak paraliżu. Przez pięć lat z bezgranicznym poświęceniem uczyniła wszystko, co tylko mogła, by ratować życie ukochanego męża, zdecydowała się na wyjazd do Wiednia, by zapewnić choremu opiekę najlepszych lekarzy specjalistów. Nie pomogły jednak zabiegi, lekarstwa i kuracje.

Józef Borzęcki zmarł 12 lutego 1874 roku, mając 52 lata, po dwudziestu latach wspólnej z Celiną drogi. W tym okresie powróciło u Celiny pragnienie "miłowania Boga ponad wszystko".

W drugiej połowie 1875 roku Celina zdecydowała się opuścić Wiedeń. W październiku tegoż roku przybyła wraz z Celiną i Jadwigą do Rzymu, gdzie zamieszkały w pobliżu kościoła św. Klaudiusza. Tu nastąpiło jej spotkanie z Ojcem Piotrem Semenenka, przełożonym generalnym Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców.

Był to dzień 8 października 1875 roku, od którego zaczeło kiełkować życie przyszłych Sióstr Zmartwychwstanek. Piekne i wykształcone panny Celina i Jadwiga Borzęckie wzbudziły wielkie zainteresowanie. Wielu starało się o ich ręke. Starsza córka, Celina, wybrała Józefa Hallera – ich slub odbył się w Warszawie 25 listopada 1879 roku, w kościele Panien Wizytek. Młodsza, Jadwiga, majac 18 lat zdecydowała się oddać swe życie Bogu i przystąpiła do współpracy z matką nad tworzeniem nowego Zgromadzenia.


[Strona Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek prow. warszawskiej http://www.zmartwychwstanki.mkw.pl]

Genealogia Borzęckich
Avatar użytkownika
Darek
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Lokalizacja: Niepołomice

Powrót do C____