6503. Godebski Cyprian - rzeźbiarz (1835 - 1909)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Godebski Cyprian - rzeźbiarz (1835 - 1909)

Postprzez Joanna » 27.12.2009

Cyprian Godebski - polski rzeźbiarz - ur. 30 października 1835 w Méry-sur-Cher we Francji, zm. 25 listopada 1909 w Paryżu, syn Franciszka Ksawerego - powstańca, działacza emigracyjnego, historyka, kustosza Ossolineum, wnuk Cypriana - legionisty i poety; ojciec Franciszka i Misi Sert - patronki artystów.
Uczył się w Szkole Polskiej Narodowej w Batignolles, później rzeźby w pracowni F. Jouffroy. W 1858 przeniósł się do Lwowa, w 1861 zamieszkał w Wiedniu, a w 1863 w Paryżu. W 1870 został mianowany profesorem Akademii w Sankt Petersburgu. W Paryżu prowadził salon artystyczno-literacki.
W 1877 został mianowany członkiem francuskiej Akademii Narodowej, w 1889 oficerem Legii Honorowej.

Przykłady twórczości:
- pomnik Adama Mickiewicza w Warszawie (1898), (Społeczny Komitet budowy zapłacił rzeźbiarzowi za wykonanie 50 tysięcy rubli.)
- pomnik Wyzwolenia w Limie - stolicy Peru,
- kompozycje alegoryczne i rzeźby salonowe o tematyce mitologicznej,
- pomnik Artura Grottgera w kościele Dominikanów we Lwowie,


- pomnik Agenora Gołuchowskiego we Lwowie (usunięty w 1944),


- rzeźba portretowa i sepulkralna - m.in. nagrobki Teofila Gautier na Cmentarzu Montmartre i Hektora Berlioza na Père-Lachaise w Paryżu,nagrobek Honoraty Borzęckiej na cmentarzu Łyczakowskim (1858).
źródło: wikipedia.pl
Joanna
Zainteresowany
Zainteresowany

Powrót do G____