9652. Jeleński h. Korczak

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Jeleński h. Korczak

Postprzez jerzy » 31.05.2010

JELEŃSKI h. KORCZAK odm. Odmiana horbu — na hełmie w koronie trzy pióra strusie.
Senatorowie w rodzinie: Rafał, kasztelan nowogrodzki 1773 r., urn. 1780 r. Gedeon, kasztelan nowogrodzki 1780 r., um. 1798 r.
Licznie rozrodzeni na Litwie, a szczególniej w pow. mozyrskim, w którym od połowy XVII stolecia aż po koniec Rzeczypospolitej posiadali prawie dziedzicznie urzędy ziemskie.
Maciej, rotmistrz królewski, podpisał elekcyę 1632 r. z wojew. nowogrodzkiem; jego syn Felicyan, skarbnik wileński 1690 r. Paweł, dziedzic dóbr Dunaj czyce 1636 r., z żony Aleksandry Zubkówny miał synów: Adama, żonatego z Heleną Korsakówną, który podpisał elekcyę 1674 r. z wojew. nowogrodzkiem, Jana i Konstantego. Jan, pisarz ziemski 1661 roku, a podsędek 1673 r., ostatnio sędzia ziemski mozyrski, podpisał 1669 r. pacta conventa; deputat na Trybunał skarbowy litewski 1673 r., w 1674 r. podpisał elekcyę z pow. mozyrskim. Mąż zasłużony w obywatelstwie, poseł na kilka sejmów, miał dwie żony, Petronełę Andruszewiczównę i Łucyę Oskierczankę; pozostawił synów: Samuela, Dadźboga, Bogusława i Michała. Z nich Michał, sędzia ziemski mozyrski 1704 r., i Dadźbog, podczaszy mozyrski, podpisali elekcyę 1697 r. z wojew. mińskiem.
Dadźbog, podczaszy, następnie sędzia ziemski mozyrski 1742 roku, z dwóch żon, Żabianki i Katarzyny Goliaszówny miał synów: Michała, podkomorzego mozyrskiego 1754 r„ Gedeona i Rafała.
Gedeon, cześnik 1788 r., podczaszy i podstarosta mozyrski 1752 r., pisarz dekretowy litewski 1753 r., sędzia ziemski 1765 r., podkomorzy i starosta mozyrski 1771 r., ostatnio kasztelan nowogrodzki 1780 r. i kawaler orderów Orła Białego i św. Stanisława, biegły prawnik, lecz zacofany w swoich poglądach, um. 1798 r.
Rafał, pisarz grodzki 1738 r., podsędek oszmiański 1758 r., marszałek Trybunału litewskiego 1746 r., sędzia ziemski wiłkomierski 1765 r., kasztelan nowogrodzki 1773 r. i kawaler orderu św. Stanisława, um. 1780 r.; z dwóch żon, Anieli Lenkiewiczówny i Petroneli Kościałkowskiej miał córki: Maryannę Horwatt, Bogumiłę Wazgird, Apolonię Porzecką, Salomee Iwanowską, Rozalię Wolbekową i synów: Konstantego, miecznika mozyrskiego, który podpisał elekcyę 1764 r. z wojew. nowogrodzkiem; sędziego ziemskiego, a ostatnio podkomorzego mozyrskiego i kawalera orderu św. Sta¬nisława, żonatego z Anną z Morykonich, Józefa i Jana.
Józef, koniuszy mozyrski 1768 r., deputat na Trybunał litewski, sędzia grodzki, a następnie 1773 roku ziemski trocki, pułkownik buławy wielkiej litewskiej 1778 roku, ciwun trocki i generał-major wojsk litewskich 1783 r., z żony Teresy Petruszewiczówny miał córkę Annę Komarową i synów: Ignacego, miecznika mozyrskiego 1790 roku, Rafała, Kazimierza, Michała i Gedeona, podkomorzego wileńskiego, żonatego z Maryanną ks. Gedroicówną.
Rafał, sędzia graniczny mozyrski 1812 r., z żony Anny Czaplińskiej pozostawił synów: Ignacego, Konstantego i Ludwika, marszałka szlachty pow. trockiego 1858 r., po którym z Konstancyi Lenkiewiczówny, córka Konstancya za Witoldem Jeleńskim.
Kazimierz, trzeci syn generała Józefa, chorąży mozyrski 1811 r., marszałek szlachty pow. mozyrskiego 1814 r., zaślubił Maryę Horwattównę i z niej miał synów: Władysława, Zygmunta, Kazimierza, Bolesława, Stefana i Mieczysława. Z nich Zygmunt z żony Amelii Oskierczanki pozostawił syna Władysława, Kazimierz, ożeniony z Teresą Borzęcką, miał córkę Maryę za Mieczysławem Jeleńskim i syna Józefa, Bolesław z Katarzyny Giecewiczówny pozostawił synów, Maryana i Konstantego, a Mieczysław, żonaty lv. z Jadwigą Obuchowi czówną, 2v. z Maryą Jeleńska, umarł bezpotomnie.
Michał, czwarty syn generała Józefa, z żony Maryanny Mościckiej miał córkę Teresę za Bułharynem i syna Józefa, po którym z 1-ej żony Antoniny Rajeckiej córka Antonina, żona Konstantego Rudzkiego i syn Kazimierz Gedeon, a z 2-iej żony Honoraty Jasieńskiej synowie: Teodor, Michał i Władysław,
Jan, najmłodszy z. synów kasztelana Rafała, miecznik mozyrski 1769 r., pisarz grodzki smoleński i starosta szyicki 1771 r., sędzia ziemski mozyrski 1774 r., a ostatnio pisarz dekretowy W. Ks. Lit. i kawaler orderu św. Stanisława, zaślubił Eleonorę Obuchowiczównę i z niej pozostawił córki, Franciszkę za Oskierką, podkomorzym rzeczyckim, Petronelę za Lenkiewiczem, chorążym mozyrskim, i synów: Romualda, podsędka mozyrskiego 1805 r., żonatego z Teresą z Oskierków, Feliksa i Pawła.
Feliks, dziedzic Ludzieniewicz, marszałek szlachty pow. mozyrskiego, z żony Kamili Rdułtowskiej pozostawił córkę Malwinę za Emilem Oskierką i syna Jana-Napoleona.
Paweł, chorąży mozyrski 1804 r., dziedzic dóbr Ludzieniewicze, z Barbary Lenkiewiczówny miał córkę Annę za Stanisławem Horwattem i syna Antoniego. Antoni, dziedzic dóbr Okniste, z żony Sabiny Dybowskiej pozostawił synów: Pawła, żonatego z Emilią Niemorszańską, Witolda, ożenionego lv. z Konstancyą Jeleńska, 2v. z Maryą Tarczyńską, Bronisława, Maryana, żonatego z Heleną Rożniatowską, Edwarda, ożenionego lv. z Wandą Wagnerówną, 2v. z Kieniewiczówną i Adama.
Konstanty, trzeci syn Pawła i Zubkówny, podczaszy 1662 r., a od 1687 r. wojski mozyrski, podpisał 1697 r. elekcyę z wojew. nowogrodzkiem; z żony Zońi Wojniłowiczówny, stolnikówny mińskiej, miał syna Ludwika, po którym syn Kazimierz, cześnik mozyrski 1721 r., zaślubił Annę Czechowską i z niej pozostawił córki, Zofię za Kazimierzem Zagórskim, podkomorzycem wendeńskim, Katarzynę za Adamem Hordyną, strażnikiem starodubowskim, i synów, Marcina, starostę fastowickiego i rotmistrza mozyrskiego, ostatnio 1771 r. strażnika mozyrskiego, który 1764 r. podpisał elekcyę, i Stanisława.
Stanisław, starosta boryszkowski, koniuszy mozyrski, podpisał elekcyę 1764 r. z pow. grodzieńskim; sędzia ziemski mozyrski 1789 r., zaślubił Krystynę Lenkiewiczównę i z niej miał córki: Judytę, żonę Franciszka de Raesa, podczaszego trockiego, Katarzynę za Józefem Medekszą, chorążym kowieńskim, Rachelę za Filipem Obuchowiczem, chorążym stwołowickim, i synów, Tadeusza i Samuela-Kazimierza.
Tadeusz, rotmistrz wojsk polskich, z Karoliny Sołtanówny miał syna Rajmunda, po którym z Michaliny Bodzianowskiej synowie: Oktawiusz-Bronisław, Jan, Mieczysław i Władysław.
Samuel-Kazimierz, rotmistrz przedniej straży buławy wojsk litewskich, podkomorzy mozyrski 1826r., z Antoniny Lenkiewiczówny miał syna Ignacego-Stanisława, po którym z Maryi Michałowskiej syn Władysław (Metr. Litew., Zap. i Wyr. Tryb. Litewskiego, Vol. Leg., Bon.).
Wylegitymowani w Cesarstwie i zapisani do ksiąg szlachty: 1) gub. wileńskiej, Józef, syn Jakóba, z synami: Marcinem, Aleksandrem, Ludwikiem, Edwardem i Janem i inni .1834 r,; 2) gub. kowieńskiej, potomstwo Franciszka, syna Jana, a mianowicie, Aleksander, syn Józefa, z synem Aleksandrem i Jerzy, syn Mateusza, z synem Marcinem 1853—1865 r.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Powrót do J____