19326. Brykczyński Stefan

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Brykczyński Stefan

Postprzez wanka » 22.09.2012

ppor. Stefan Brykczyński (ur. w 1847 w Ossie, zm. 27 maja 1934 w Krakowie)
  – literat, technolog, powstaniec styczniowy, Sybirak, działacz oświatowy i narodowy.
  Urodził się 1847 r. we wsi Ossa, w powiecie opoczyńskim, koło Odrzywółu, z ojca ziemianina, Stanisława i matki hr. Wandy Zamoyskiej. Jego braćmi byli Antoni i Stanisław. Kształcił się początkowo w Instytucie Szlacheckim w Warszawie. W 1861 r., ze względu na demonstrowanie patriotyzmu, został usunięty ze szkoły i przeniósł się do Liceum w Lublinie.
  Jako uczeń walczył w powstaniu styczniowym. W 1863 r. wstąpił do oddziału Krzemińskiego, a następnie Jana Żalplachty Zapałowicza. Ranny w bitwie pod Mozołowem przedostał się do Lwowa. Został adiutantem Teodora Cieszkowskiego. Walczył pod Tyszowcami, Tuczępami, pod Kowalą, pod Wirem i Puławami. Ponownie ranny, został zwolniony z oddziału i rozpoczął naukę w Kielcach. Po powstaniu ukończył Gimnazjum Lubelskie. Jego bracia Stanisław, Antoni, i Józef Brykczyńscy też brali udział w powstaniu.
  Za swą działalność został skazany na zesłanie na Sybir. Ułaskawiony za uratowanie życia żołnierzowi rosyjskiemu, studiował na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Szkoły Głównej w Warszawie. Działał w Warszawie w organizacjach chrześcijańskich robotników w charakterze oświatowego prelegenta, wygłaszającego około 100 pogadanek. W Petersburgu ukończył Instytut Technologiczny. Ze względu na zakaz pobytu w Królestwie, pracował na Podolu jako dyrektor cukrowni. Po wojnie rosyjsko-japońskiej osiedlił się w Warszawie, gdzie działał jako prelegent w organizacjach oświatowych. Zmuszony do wyjazdu z kraju, udał się do Galicji i pracował tam w rolnictwie.
  Ogłosił drukiem kilka broszurek: "O cholerze" (1906), "O korzyściach z nauki czytania dobrych książek" (1911). Uwieńczeniem jego pracy literackiej było ogłoszone drukiem w 1908 roku; "Moje wspomnienia z 1863 roku", które doczekały się trzech wydań. W 1923 r. otrzymał Krzyż Walecznych, a w 1930 r. Krzyż Niepodległości z Mieczami. Ostatni okres życia spędził w Przytulisku Weteranów 1863 r. w Krakowie.
  Zmarł 27 maja 1934 r. w Krakowie i spoczął na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w grobowcu Weteranów, w kwaterze Ra[1].. Na kaplicy w Ossie tablica ku czci powstańców z 1863 r.: Stanisława, Antoniego, Stefana, i Józefa Brykczyńskich
Powstańcy styczniowi- [ pl.wikipedia.org]
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 4
Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1) Fotograf (1)

Powrót do B____