3695. BOROWSKI h. JUNOSZA

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

BOROWSKI h. JUNOSZA

Postprzez jerzy » 05.08.2009

BOROWSKI h. JUNOSZA. Jest to jedna z gałęzi domu Rościszewskich, która od swego dziedzictwa, wsi Borowa, w wojew. Płockiem, wzięła nazwisko Borowski. Ścibor, syn Racibora, 1462 r., jego synowie, Jan i Ścibor 1500 r. Wawrzyniec, syn Jana, pozostawił córkę Annę za Wojciechem Roguskim i kilku synów, z których Teofil, dziedzic dóbr Borawia 1526 roku, z żony Agnieszki Całowańskiej miał córkę Dorotę za Jakóbem Laskowskim i trzech synów: Piotra, Stanisława i Jana. Jan, dziedzic na Borowie 1587 r., z żony Perpetui Święcickiej, pozostawił syna Wojciecha i córkę Agnieszkę Franciszkową Mlądzką. Wojciech, żonaty z Anną Sufczyńską, dziedzic na Borowie i Dobrzyńcu, pozostawił córki: Maryannę za Aleksandrem Magnuszewskim, Jadwigę Sufczyńską i synów: Gabryela, Fabiana, Jana, Franciszka i Mikołaja. Z nich Fabian, dziedzic na Borowie i Dobrzyńcu 1670 r., podpisał z ziemią czerską elekcyę 1648 r., z żony Jadwigi Mielczyńskiej miał córki: Konstancyę za Franciszkiem Chociwskim, cześnikiem mielnickim, Maryannę i synów Fabiana i Stanisława.
Fabian, dziedzic dóbr Dobrzyniec, poborca czerski 1700 r., podczaszy inflancki 1711 r., zaślubił Katarzynę Życzyńską i z niej pozostawił córki Brygidę Józefową Sobolewską, Salomeę za Franciszkiem Wołuńskim, Teresę za Józefem Świąteckim i synów: Wojciecha, Franciszka i Józefa. Wojciech dziedzic dóbr Dobrzyńca, z żony Franciszki Tańskiej miał córki: Magdalenę 1v. Maruszewską, 2v. Za Piotrem Mieszkowskim, Katarzynę poślubioną Janowi Próchnickiemu i Maryannę za Franciszkiem Trzcińskim. Franciszek, ożeniony z Antoniną Łochowską, pozostawił córkę Maryannę Brzezińską i synów: Antoniego, dziedzica dóbr Jastrzębi, po którym syn Józef 1783 r. i Józefa, którego syn Stefan był właścicielem dóbr Popławy 1780 r. (Bon.).
Józef, najmłodszy syn Fabiana i Katarzyny Życzyńskiej, dziedzic dóbr Dobrzyńca, z żony Teresy Gawrońskiej miał syna Stanisława, po którym syn Jan, regent Komisyi Likwidacyjnej kor. 1785 r., pozostawił syna Wawrzyńca, żonatego z Anną Grym, z której syn Roman wylegitymowany w Królestwie 1853 r. Inni pochodzący po Fabianie, podczaszym inflanckim, wylegitymowali się w Królestwie z herbem Jastrzębiec.
Idący od Bartłomieja, w 1745 r. dziedzica dóbr Mikołajewice, w wojew. Gnieżnieńskim, Andrzej i Inocenty, synowie Jana, w 1837 roku wylegitymowani w Cesarstwie i zapisani do ksiąg szlachty gub. podolskiej.
http://borowski_rodzina.w.interia.pl/her2.htm
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Powrót do B____