8318. Bujno h. Ślepowron

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Bujno h. Ślepowron

Postprzez jerzy » 22.04.2010

BUJNO h. ŚLEPOWRON. Jeszcze przy końcu XVI stolecia herb Ślepowron w północnem Mazowszu nazywany był Bujny v. Buyno. Rodzina Bujno v. Buyno wzięła nazwisko od wsi Bujny, w ziemi łomżyńskiej, a przeszedłszy w końcu XV stolecia na Podlasie, założyła kilka osad z tą nazwą w ziemi drohickiej i bielskiej. Stanisław 1423 r., Jakób 1462 r. i inni cytowani w aktach łomżyńskich. Z osiedlonych na Podlasiu. Jan, syn Jakóba, sędzia grodzki drohicki 1562 r. Mikołaj, chorąży podlaski, podpisał Unię z Litwą 1569 r., z żony Barbary miał syna Jana, dziedzica dóbr Hruszowa. Sebastyan 1579 r., jego córka Dorota Kapica 1600 r. Po Piotrze syn Jakób 1630 r. żonaty z Ewą Brzezińską, z niej syn Jan-Kazimierz, komornik ziemski drohicki, po którym z żony Maryanny Słuchockiej synowie: a) Karol, regent ziemski liwski 1695 r., bezdzietny; b) Mikołaj, ze skarbnika łowczy, a ostatecznie pisarz grodzki i ziemski liwski 1688 r., kilkakrotnie poseł na sejmy i deputat na trybunał, z żony Barbary Olędzkiej jego syn Józef, skarbnik 1726 r., wojski i sędzia grodzki liwski 1730 r., zaślubił Antoninę Olszewską, córkę Józefa, instygatora koronego; c) Józef, z łowczego sędzia ziemski liwski, właściciel Suchocina i Trzcianki, poślubił Zofię Izbińską i z niej miał córkę Annę, lv. za Władysławem Oborskim, 2v. Janową Jezierską, stolnikową wieluńską, 3v. Karolową Rudzińską, kasztelanową czerską i 4v. za Stanisławem Trzcińskim, skarbnikiem łukowrskim i syna Aleksandra, miecznika gostyńskiego, który z dwóch żon Jadwigi Oborskiej i Anny Szalkiewicz miał dziewięciu synów. Z nich Paweł, kanonik chełmski 1777—1780 r., deputat na trybunał lubelski, Józef, miecznik latyczow-ski 1772 r., Stanisław, porucznik gwardyi pieszej królewskiej 1767 r., Michał, wojski 1765 r., łowczy 1768 r., cześnik 1773 r., a ostatnio podstoli liwski, został 1787 r. chorążym trembowelskim; żonatym był z Anną Treter.
Franciszek, drugi syn Aleksandra i Jadwigi Oborskiej, miecznik Iatyczowski 1750 r., podsędek 1771—1783 r., a podstoli liwski 1777—1791 r., dziedzic dóbr Broszków i inne; z żony Brygidy Rembielińskiej jego synowie: 1) Ludwik, szambelan króla Stanisława Augusta, dziedzic dóbr Broszków i Grazów, radca departamentu siedleckiego 1813 r., żonaty z Zofią Orłowską, pozostawił z niej syna Franciszka, dziedzica dóbr Broszków, wylegitymowanego w Królestwie 1837 r., po którym z żony Laury Rautenstrauch, córki Józefa, generała wojsk polskich, synowie: Józef, Ludwik, Tadeusz, koniuszy dworu ros., ożeniony z Zofią hr. Piater-Zyberk i Stanisław żonaty z Teresą Biszping, z niej synowie: Franciszek i Jan; 2) Aleksy, komornik ziemski 1788 r., skarbnik, a ostatnio sędzia ziemski liwski; 3) Waleryan, dziedzic dóbr Czerniejewo i Stanisław, dziedzic dóbr Dobry, wylegitymowani w Królestwie 1837 r.
Po Mateuszu, dziedzicu wsi Bujny, w ziemi drohickiej 1708 r., syn Grzegorz, tego syn Jakób, po którym syn Tomasz, z żony Jadwigi Kruszewskiej, miał synów, Jana i Józefa, wylegitymowanych w Królestwie 1849 roku.
Po Antonim, dziedzicu dóbr Bujny i Święte, w pow. brańskim w 1744 r., syn Jan, tego syn Józef, dziedzic wsi Rżące, w pow. łomżyńskim, wylegitymowany w Królestwie 1843 r.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Powrót do B____