11641. Dom Henryka Brzozowskiego w Kownie

Historie zasłyszane, pamiętniki, legendy rodzinne. Z urwanych słów, z kilku strzępków opowieści, gdy się wsłuchasz wysnujesz obraz ich życia - zamglony, niewyraźny i jakiś taki bliski niezmiernie ...
* CO W DZIALE? - Opowiadania rodzinne, historie zasłyszane, fragmenty pamiętników, niepotwierdzone legendy, historie o duchach, historyjki o zwierzętach domowych, o pokojach, powozach, klombach kwiatowych w ogrodzie, figurkach itp. Wszystkie nawet drobne, beletrystyczne rodzinne zapisy z dawnych czasów. Opowiadania mogą mijać się z prawdą, być niesprawdzone, pisane stylem dowolnym.
* OPISY - Przy dłuższych opowiadaniach można na początku wprowadzić indeks osób, miejsc, lub wydarzeń.
* POMOC - Trudności proszę sygnalizować w dziale "Poradnia", na wszystkie odpowiemy, tworząc jednocześnie FAQ
* PISANIE - Bardzo prosimy umieszczać w tekście znaczniki do leksykonu, lub innych działów. np. znacznik [leks] odsyła do hasła w leksykonie. znacznik [leks=] prowadzi do hasła innego niż link (np. inna forma gramatyczna). Leksykon. Pozwoli to czytelnikom korzystać z szerzej informacji.

Dom Henryka Brzozowskiego w Kownie

Postprzez genarch » 12.10.2010

Dom Henryka Brzozowskiego w Kownie

Kowno - Kaunas - Litwa - lata 20-te.
Róg Kiejstuta i Vaidelutes
Dom, kamienica czynszowa, którą wybudował sobie dziadek Henryk Brzozowski i mieszkał tu, i tu miał kancelarię prawniczą, aż do wybuchu II wojny św.
Wybudował też jeszcze mały domek jednorodzinny na obrzeżach Kowna dla swej sekretarki - konkubiny, z którą miał i wychowywał syna Henryka Jankowskiego urodzonego w 1930 r.
(Nie znam go, ani on pewnie nic o nas nie wie).

Dzisiaj (w latach 90-tych) dom ten wygląda zupełnie inaczej. Okoliczna zabudowa różni się szczególnie - wokół duże domy. Ponadto na tym zdjęciu nie widać oficyny i zaplecza, które obecnie jest głęboko zabudowane równie wysokim domem.
W tym wszystkim mieści się instytucja pomocy społecznej czy coś w tym rodzaju.
Dziadek Henryk Brzozowski wynajmował mieszkania w tej kamienicy, sam zajmując pierwsze piętro.

Gdy wrócili Brzozowscy z Rosji (z Estonii) po utworzeniu się Litwy i chłopcy musieli podjąć naukę w Gimnazjum Polskim w Kownie, to właśnie tutaj mieszkali u swego ojca. Szczęsny i Janek przez parę lat, a najmłodszy Jerzyk przez całe gimnazjum.

Tutaj też Henryk Brzozowski, według opowiadań Jana (syna), wręczył po maturze każdemu z synów jednakowej wartości makiuk (woreczek z pieniędzmi) na zabezpieczenie studiów zagranicznych.

Zobacz genealogię rodziny Brzozowskich
Sentymentalne podróże na Kresy - serdecznie polecam
Genealogiczne.plponad 46 tys. nagrobków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Litwy"
Członek MTG - http://www.mtg-malopolska.org.pl/
Avatar użytkownika
genarch
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Cała Polska
Imię i nazwisko: Marta Czerwieniec

Powrót do Opowiadania