3290. Michał Wołodkowicz 1760 r.

Historie zasłyszane, pamiętniki, legendy rodzinne. Z urwanych słów, z kilku strzępków opowieści, gdy się wsłuchasz wysnujesz obraz ich życia - zamglony, niewyraźny i jakiś taki bliski niezmiernie ...
* CO W DZIALE? - Opowiadania rodzinne, historie zasłyszane, fragmenty pamiętników, niepotwierdzone legendy, historie o duchach, historyjki o zwierzętach domowych, o pokojach, powozach, klombach kwiatowych w ogrodzie, figurkach itp. Wszystkie nawet drobne, beletrystyczne rodzinne zapisy z dawnych czasów. Opowiadania mogą mijać się z prawdą, być niesprawdzone, pisane stylem dowolnym.
* OPISY - Przy dłuższych opowiadaniach można na początku wprowadzić indeks osób, miejsc, lub wydarzeń.
* POMOC - Trudności proszę sygnalizować w dziale "Poradnia", na wszystkie odpowiemy, tworząc jednocześnie FAQ
* PISANIE - Bardzo prosimy umieszczać w tekście znaczniki do leksykonu, lub innych działów. np. znacznik [leks] odsyła do hasła w leksykonie. znacznik [leks=] prowadzi do hasła innego niż link (np. inna forma gramatyczna). Leksykon. Pozwoli to czytelnikom korzystać z szerzej informacji.

Michał Wołodkowicz 1760 r.

Postprzez jerzy » 23.05.2009

Kartka z dziejów kościoła katolickiego w Rosyi : biskupstwo mińskie / opisał wg źródeł wiarygodnych X. Y. Z.


W lat siedemnaście po tej uroczystości w r. 1730 Jezuici mińscy stali się rozjemcami powaśnionych z sobą oddawna rodów: Zawiszów, Bykowskich i Wołodkowiczów. Za usunięcie waśni i pogodzenie wszystkie trzy domy nowemi dobrodziejstwam obsypały świątynię. a nadewszystko kaplicę św. Felicyana, która otrzymała srebrną ciągle gorejącą lampę, oraz srebrne obicie trumny z relikwiami świętego. Wieże obie podniesiono ponad kościoł, na jednej z nich pomieszczono zegar bijący, sprowadzony z Gdańska, na osadzenie którego dziewięć miesięcy spotrzebowano, w drugiej zawieszono dzwony, I. kościoł zaś sam otynkowano i pobielono. Jak więc widzimy budowa tej świątyni az do jej zupełnego wykończenia trwała z przerwami lat przeszło trzydzieści.
Jedna zakrystya miała trzy portrety, przedstawiające: jenerała Morawskiego, Staniszewską starościnę i kasztelanową Czapską, druga obok kilku szlachty nieznanej z nazwiska, słynnego z wybryków i tragicznej śmierci hulaki, swawolnika hajdamackiego, Michała Wołodkowicza, który będąc deputatem na Trybunał Miński w 1760, uniesiony kłótnią z towarzyszami, ranił w izbie sądowej współdeputata Dłuskiego i. w dzikim szale uniesienia ściął karabelą krzyż na stole stojący. Stawiony na Trybunał pod laską Sapiehy skazany na' śmierć, poniósł ją przez rozstrzelanie o północy w dniu 28 lutego 1760 r. Nie był to jednak w ścisłe m znaczeniu tego słowa bezbożnik, lecz pijany rozpustą, bezprawiem i swawolą nieokiełznaniec zuchwalec, jak jego pan i przyjaciel od serca Radziwiłł Panie-kochanku, a jakich pod koniec XVIII wieku ku zagładzie kraju bez liku było.
Widocznie należał do dobroczyńców klasztoru, skoro Bernardyni portret jego przechowywali; - nadto jeśli nie on sam to jakiś bliski jego krewny także Michał Wołodkowicz, wymurował klasztor i kościoł Karmelitom mińskim w tej właśnie dobie. Biblioteka była znaczna, ale mimo znacznej liczby zakonników, jakoś od pożaru 1835 roku nie znalazł- się z ich grona nikt coby o nią' się troszczył, więc też w nieładzie kassaty klasztoru się doczekała.

str.51

http://kpbc.umk.pl/dlibra/docmetadata?i ... 7B3FA199-1
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Powrót do Opowiadania