8462. Chełmicki h.Jastrzębiec

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Chełmicki h.Jastrzębiec

Postprzez jerzy » 26.04.2010

CHEŁMICKI h. JASTRZĘBIEC. Podług Paprockiego do tego domu Chemickich należeli, Ścibor z Chelmicy Wielkiej, w ziemi dobrzyńskiej, wojownik przeciwko Prusakom i jego brat Świętosław, biskup poznański 1203 r. Po Ściborze był syn Ścibor, starosta dobrzyński 1264 r. Ścibor, starosta dobrzyński i dzierżawca malborski 1290 r., pozostawił syna Przedbora, wojownika przeciw Krzyżakom, po którym syn Jan w nagrodę męztwa, dzielnej odwagi i obrony ziemi dobrzyńskiej od Krzyżaków, dostał od króla Władysława Jagiełły połowę dóbr Lutomierskich, w wojew. sieradzkiem; jego dwóch synów, Jan, przodek rodzin Nasiegniewskich i Zołszyńskich, a Mikołaj, podsędek dobrzyński, miał synów: Jana i Pawła; potomkowie Jana od majątku Lutomierska wzięli nazwisko Lutomierskich, Paweł zaś od majątku Chełmicy pisał się Chełmicki, lecz już po bezpotomnym wnuku Kacprze, synu Jana, przechodzi Chełmica na bliższych potomków tego rodu, który następnie przybrał herb Nałęcz.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Odp: Chełmicki h.Jastrzębiec

Postprzez Marcin » 14.11.2012

Uruski błędnie ocenia filiację w tym rodzie. Jastrzębce którzy posiadali Chełmicę Wielką nie byli spokrewnienie z Nałęczami - którzy posiadali Chełmicę Małą. Błąd ten pokutuje w wielu herbarzach.

:drzewo: [url]chelmicki,Genealogia Chełmickich[/url]
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda


Powrót do C____