1593. Czartoryska Marcelina (1817-1894)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Czartoryska Marcelina (1817-1894)

Postprzez Magdalena Smolska » 26.11.2008

Marcelina Czartoryska (1817-1894)
Księżna Marcelina Czartoryska z Radziwiłłów (18 maja 1817 Podłużne na Polesiu - 5 czerwca 1894 Kraków) - Polska pianistka, mecenas muzyki.

Od piątego roku życia przebywała w Wiedniu, gdzie rozpoczęła studia muzyczne u C. Czernego. W 1840 r. wyszła za mąż za księcia Aleksandra Romualda Czartoryskiego. Osiem lat później przeniosła się do Paryża, gdzie brała lekcje gry na fortepianie u Chopina. Przebywała stale w Paryżu, ale często podróżowała po Europie, dając koncerty na cele dobroczynne, nieraz przy udziale wybitnych wirtuozów, takich jak: H. Vieuxtemps, A. Franchomme, P. Viardot-Gracia, F. Liszt. W latach 1856-1858 wielokrotnie przyjeżdżała do Polski. Koncertowała we Lwowie Poznaniu i Krakowie.

W 1867 na stałe wróciła do ojczyzny, początkowo mieszkała we Lwowie, a potem (2 lata po przyjeździe) w Krakowie w willi Decjusza na Woli Justowskiej. Prowadziła dom otwarty, który wkrótce stał się znanym salonem muzycznym. Inicjowała publiczne imprezy muzyczne, była protektorką Towarzystwa Muzycznego i przyczyniła się do otwarcia konserwatorium w Krakowie. Po śmierci męża w 1886 r. zaprzestała publicznych występów, poświęcając się działalności charytatywnej.Z jej inicjatyway powstał między innymi Szpital Dziecięcy św. Ludwika. Zyskała uznanie jako interpretatorka utworów Chopina, przekazująca styl wykonawczy swego mistrza.

Pochowana została na Cmentarzu Rakowickim w szatach zakonnych jako tercjarka karmelitańska.
Magdalena Smolska
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Medale: 2
Wartościowy artykuł (1) Akcje społeczne (1)

Powrót do C____