1924. Kicka Natalia Anna

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Kicka Natalia Anna

Postprzez Ludwik » 16.12.2008

Ś.P. Natalia Anna Kicka z Bispingów (1801-1888)
Malarka, kolekcjonerka. Córka Piotra Bispinga, marszałka szlachty powiatu wołkowyskiego i Józefy Kickiej. Dzieciństwo spędza w majątku rodziców, Hołowczycach. Mieszka w Warszawie od czternastego roku życia. Tutaj poznaje Chopina, Niemcewicza, Odyńca, Witwickiego i wiele innych ciekawych osób swojego czasu. Mądra, urodziwa kobieta, cieszy się znacznym powodzeniem w Wilnie, gdzie przebywa przez dłuższe okresy swojego aktywnego życia.

Jest bohaterką tragicznego romansu. Z miłości do niej w 1827 r. odebrał sobie życie profesor Uniwersytetu Wileńskiego, Fortunat Jurewicz. Cztery lata później pani Natalia wychodzi za mąż za swojego stryja, gen. Ludwika Kickiego, który ginie w Bitwie pod Ostrołęką. Ma z tego małżeństwa córkę Ludwikę, która umiera w wieku 22 lat. Tragedie własnego życia nie złamały pani Natalii, nie ukrywa się w samotności, wciąż bierze aktywny udział w kulturalnym życiu kraju. Jej patriotyczne poglądy są szeroko znane nie tylko wielbicielom ślicznej utalentowanej kobiety. Zagrożona aresztem emigruje. Zza granicy wspiera powstanców styczniowych.

W 1859 roku zaprojektowała i wykonała witraż dla katedry w Janowie Podlaskim. Dużo maluje, obrazy jej są uznawane przez fachowców i współczesnych artystów, niektóre prace pozostają w kościołach, większość w rodzinie i u znajomych. Aż 25 jej rysunków ukazuje się w książce "Pamiątki historyczne z rozmaitych zbiorów" i w zbiorach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Interesuje się archeologią, o czym świadczy wiele jej artykułów. Jej pamiętniki, które zamierzała wydać, znajdowały się w Massalanach razem z kolekcją dzieł sztuki. Tutaj była także biblioteka, kolekcja monet polskich, a także korespondencja z najznakomitszymi osobami kultury polskiej współczesnymi pani Natalii. Chyba wszystko to już bezpowrotnie przepadło. Śliczna Natalia Kicka ukończyła swój życiowy szlak w wieku 87 lat w Warszawie.

[za - http://kresy24.pl/showArticles/article_id/68/ ]
Avatar użytkownika
Ludwik
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Nazwiska, książki (1) Wartościowy artykuł (1)

Powrót do K____cron