27278. Jahl Eugeniusz (1841-1919)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Jahl Eugeniusz (1841-1919)

Postprzez Genealogia Polakow » 30.01.2015

Eugeniusz JahlEugeniusz Jahl. Ur. 1841 Medynia, pow. łańcucki. Ojciec Alojzy dr med., matka Amalia Gokiert. Do gimnazjum uczęszczał w Rzeszowie (członek organizacji powstańczej gimnazjalistów na czele której stał Stanisław Spiess od 1861), które ukończył w 1863 r. Studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, absolutorium uzyskał w 1870.

Z chwilą wybuchu powstania w 1863 r. pośpieszył w szeregi powstańcze (oddział żuawów). Brał udział w ataku na cmentarz miechowski, walczył pod Małogoszczą, Kobylanką, Borowem (dwukrotnie ranny). W styczniu 1864 r.otrzymuje od Rządu Narodowego nominację na kapitana.

Po upadku powstania gospodaruje na roli w pow. rzeszowskim. Następnie wstępuje do służby rządowej w Namiestnictwie we Lwowie,potem pracuje w urzędzie podatkowym w starostwie w Rzeszowie. Po przejściu na emeryturze osiada na stałe we Lwowie. Umiera 23 grudnia 1919 r.na swojej posesji przy ul. Długosza 22 w wieku 78 lat. Spoczął 27 grudnia 1919 r. na uroczym cmentarzu Łyczakowskim w ćwiartce bohaterskich powstańców 1863/64.

W pogrzebie uczestniczyła zamężna córka wraz z wnukami i prawnukami,rodzina i przyjaciele. Honorowa asysta kampanii piechoty oddała jednorazowy salut bohaterowi powstania. W dniu pogrzebu było mrożnie popołudnie,miasto samo wolne ale otoczone pierścieniem wojsk ukraińskich,odcięty dopływ wody,światła jak i problemy z aprowizacją (zakłady użyteczności publicznej były zbombardowane),a studnie miejskie oblężone przez olbrzymie ogonki wodne.

Eugeniusz Jahl był bardzo aktywnym członkiem stowarzyszenia "Sokół". Jednym z pierwszych taterników polskich, bardzo dobrze pływał. Namiętnością jego było ogrodnictwo, kochał kwiaty,sadził najlepsze gatunkowo drzewa i krzewy owocowe (specjalizował się w szczepieniu drzew). Znakomity znawca historii powszechnej i polskiej,interesował się naukami przyrodniczymi kochał muzykę. Z upodobaniem słuchał utwory Chopina,Beethovena i Wagnera.

[nad. Leszek Jahl, za: informacje spisane przez ojca: Jarosława]
Avatar użytkownika
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Powrót do J____