9765. Czekanowski Aleksander Piotr

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Czekanowski Aleksander Piotr

Postprzez wanka » 02.06.2010

Aleksander Piotr Czekanowski (1833 – 1876)

Czekanowscy to słynna syberyjska rodzina. Jeden z nich, Aleksander zasłynął jako geolog, podróżnik i przyrodnik. Większość jego zbiorów czeka na opracowanie w Rosji i nigdy nie została przetłumaczona na język polski.
Podobnie jak spuścizna po drugim znakomitym sybiraku – geologu Janie Czerskim.

Aleksander Piotr Czekanowski urodził się w Krzemieńcu, miejscu narodzin slynnego polskiego wieszcza Juliana Slowackiego.Wykształcenie medyczne i geologiczne zdobył w Kijowie i Dorpacie.Tak jak większość polskich zesłańców trafił w okolice Irkucka za udział w powstaniu styczniowym. Jego badania w okolicach jeziora Bajkał, a potem trzy wyprawy nad Morze Łaptiewów(1873-1875) przyniosły mu nie tylko slawę jako badaczowi minionych epok geologicznych, ale takze Złoty Medal przyznawany za wybitne osiągnięcia naukowe. Jego imieniem nazwano m.in. pasmo gór w Jakucji.
Niestety los nie do końca okazał się łaskawy, gdyż został pomówiony o kradzież pieniędzy na kolejną wyprawę, co nie bylo prawdą, ale on sam nie wytrzymał presji społecznej i w pełni sił twórczych popełnil samobójstwo.
Pozostawil po sobie bogatą kolekcję skamienialin, a jego badania geologiczne zainicjowały nową erę w badaniach geologicznych Syberii, gdyż ustaliły,że zasięg zlodowacenia był zupelnie inny na Syberii niż przypuszczano wcześniej. Jest jednym z polskich naukowców których dorobek powinien być opracowany i przetłumaczony na język polski.
Warto dodać,że kolekcje skamienialin razem z całą jego spuścizną nadal znajdują się w Irkucku.
K ształcił się między innymi w Kijowie.
Cała rodzina Czekanowskch interesowała się przyrodą, zoologią. Należący do tej samej rodzxiny Jan, stał się jednym z twórców polskiej szkoły antropologicznej.

Maria Dybowska
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do C____