22312. Dąbrowski Stefan

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Dąbrowski Stefan

Postprzez wanka » 09.12.2013

Dąbrowski Stefan (1875-1945) ksiądz.
Urodził się 1 czerwca 1875 roku w Dachowie na Pomorzu, w rodzinie właściciela ziemskiego Kazimierza i Izabeli ze Żmudzińskich. Maturę złożył w Chełmnie, w 1898 roku, po czym studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i Gnieźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał w Poznaniu 15 grudnia 1901 roku. Pracę duszpasterską rozpoczął w 1902 roku jako wikary w Pawłowicach. Cztery lata później, 20 grudnia 1906 roku otrzymał nominację na proboszcza w Żytowiecku. Interesowały go różne kierunki pracy społeczno-narodowej. Przejawiał troskę o podźwignięcie na swoim terenie rolnictwa i w 1904 roku w Pawłowicach został wybrany wiceprezesem kółka rolniczego, które zrzeszało 36 członków. Zajmował się też pracami Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, w którym udział księży nie był mile widziany przez władze pruskie. O jego obecności na festynie jesiennym „Sokoła” w Poniecu w 1904 naczelny prezes prowincji zawiadomił bpa Floriana Stablewskiego. Prowadził działalność wyborczą Polaków w powiecie gostyńskim. Był członkiem komitetu wyborczego na powiat gostyński. W 1908 roku przewodniczył jednemu z zebrań przedwyborczych, co odnotowały władze prowincji. Należał także do Towarzystwa Czytelni Ludowych na powiat gostyński. Od 1917 był członkiem zwyczajnym Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W serii Biblioteka Akcji Katolickiej wydał tomik Eugenika ze stanowiska katolickiego, wydany w Poznaniu w 1936 roku.
We wrześniu 1939 roku po krótkiej obecności wrócił do parafii w Żytowiecku. W marcu 1940 roku został aresztowany przez Niemców i osadzony w Bruczkowie. Następnie wywieziono go do Borzęcina koło Krakowa w Generalnym Gubernatorstwie. Zmarł podczas powrotu do Wielkopolski 15 marca 1945 roku. Pochowany został na cmentarzu przykościelnym w Żytowiecku. http://www.muzeum.gostyn.pl/
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do D____