6203. Bruliński Józef (1913-1985)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Bruliński Józef (1913-1985)

Postprzez Bardaz » 13.12.2009

Józef Bruliński ur. 1913 Tyszki-Nadbory zm. 1985 poch. Piski. Syn Ludwika i Marii Wysockiej z Filoch. Miał 4 siostry. Żonaty z Marianną Dobkowską.
Wychowywał się w Tyszkach-Nadborach, gdzie rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. W roku 1937 w kościele w Piskach poślubił Mariannę Dobkowską z Goster. Tam też zamieszkał po ślubie. W momencie wybuchu 2 wojny światowej służył w 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Wojciechowicach k. Ostrołęki. Brał udział w tworzeniu struktur Związku Walki Zbrojnej w byłym powiecie ostrołęckim. Zatrzymany, gdy przekraczał granice niemiecko-radziecką w okolicach wsi Budne, przez żołnierza radzieckiego 27 grudnia 1939, wraz Janem Jastrzębskim, w drodze powrotnej z Ostrołęki do Tyszków-Nadborów, gdzie omawiał szczegóły dalszej rozbudowy konspiracji. Po czasowym pobycie w areszcie w Budnych, odesłano go, pod eskortą, do Łomży. Następnie wywieziony w głąb ZSRR i trafił do łagru. Przeszedł tyfus, co prawie zakończyło się śmiercią. Po układzie Sikorski-Majski wstąpił do Armii Andersa, z który przeszedł cały szlak bojowy do Włoch. Brał udział w walkach pod Bolonią, Anconą i Monte Cassino. Jako ułan 12 Pułku Ułanów Podolskich, wchodzącego w skład 3 Dywizji Strzelców Karpackich, wettknął proporzec swojego oddziału w gruzy klasztoru. W roku 1945 awansowany na stopień starszego ułana. Po wojnie osiadł w Londynie, z którego w roku 1948 powrócił do Polski, do Goster.

Bibliografia (spis)
Boguski J., Czerwin i okolice, Ostrołęka 2001; www.pobudka.com.pl
Bardaz
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Powrót do B____