285. Kaszyc Konstanty

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Kaszyc Konstanty

Postprzez Halina » 23.02.2008

Kaszyc Konstanty — zapewne syn Józefa, oficera 19-go pułku ułanów z r. 1812, późniejszego marszałka pow. nowogrodzkiego, oraz Zofji Dunin Rajeckiej, kandyd. nauk dyplomatycznych uniw. dorpackiego, właściciel maj. Tarnowszczyzna, Białogród i in. (1828—1881 r.). Żonaty był z Julją Wiesiołowską. Uwięziony w r. 1863, złożył Kaszyc zeznania, kompromitujące członków organizacji. Stąd posypały się na niego liczne zarzuty, z któremi się na każdym kroku na wygnaniu w Syberji i w życiu późniejszem spotykał. Niektóre fakta, rehabilitujące Kaszyca, — jego cierpienia i osłabienie fizyczne, któremu uległ w więzieniu, jego żal, jaki uczuwał później zawsze z powodu swych zeznań, — przytoczyła w „Pamiętnikach wygnańca" p. Zofja Kowalewska (str. 115, 116 — wyd. z r. 1911). Kaszyc zostawił pamiętniki, które miał złożyć w Bibliotece Jagiellońskiej.

Niektóre szczegóły życiorysowe od p. M. Brensztejna


[Pamiętniki Jakóba Gieysztora z lat 1857-1865; Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy] - pisownia aryginalna
Avatar użytkownika
Halina
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Powrót do K____