1418. Biesiekierski

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Biesiekierski

Postprzez jaybeere » 05.11.2008

Biesiekierski h. Pomian, wywodzą się z Biesiekier położonych w woj. łęczyckim, parafii grabowskiej, które posiadali jeszcze 1576 r. Z nich: 1 kasztelan 1778 — 1818.
Rodzina Biesiekierskich herbu Pomian jest gałęzią Sokołowskich tegoż herbu, a nazwisko Biesiekierski ustaliło się dopiero na przełomie XVI i XVII stulecia. Jeszcze w XVI wieku dziedzice Biesiekier zwali się Sokołowskimi z Biesiekier, a dziedzice Wrzący - Sokołowskimi z Wrzący, i wspólnie posiadali inne włości, jak np. Grabów.
Byli właścicielami starostwa rogozińskiego 1576 r. (pisali się wówczas Sokołowskimi z Biesiekier).
Elekcje Augusta II i Stanisława Augusta podpisali z woj. łęczyckim. Wylegitymowali się ze szlachectwa w Królestwie w latach 1837—1838.

• Antoni, szambelan Stanisława Augusta, otrzymał w r. 1775 prawem emfiteutycznym Czołowo na lat 50. W tymże roku został chorążym inowrocławskim, a 1788 r. kasztelanem kowalskim. Kawaler orderu Św. Stanisława 1790 r. W 1815 r. został kasztelanem Królestwa Kongresowego.
[ Bon. I 260-261; Kos. I ]

Biesiekierski h. Topór, wzięli nazwisko od wsi Biesiekierza w woj. łęczyckim, parafii Gieczno.
Dziedziczyli na Biesiekierzu, której to nazwy było wsi trzy: Biesiekierz, Biesiekierz Rudny i Biesiekierz Nawojów. Oprócz tych trzech wsi posiadali m. in. Gorzewo (1576) i Kemblin (1576-1649).
Andrzej z Biesiekierza występuje na sądach w Łęczycy 1398 r.
Antoni z Biesiekierza, syn Jana, podkomorzego inowrocławskiego, brał przydomek Starża, a jeden z Biesiekierzy nazywał się Nawojowym, jako świadectwo ich pochodzenia od Nawoja Toporczyka.
Z woj. brzeskim kujawskim podpisali elekcję Augusta II, a z woj. inowrocławskim elekcję Stanisława Augusta.

• Jan, z podczaszego bydgoskiego 1765 r. stolnik inowrocławski, 1770 r. chorąży kruszwicki, 1772 r. chorąży inowrocławski, w końcu 1775 r. podkomorzy inowrocławski. Order Św. Stanisława otrzymał 1778 r.
[ Bon. I 261-262 ]

Biesiekierscy różni.
Ponieważ oba domy B-skich zamieszkiwały przeważnie jedno województwo, zachodzi trudność w rozróżnieniu osób występujących w aktach.
Część z nich podpisała elekcję Stanisława Augusta z woj. sieradzkim, nie podając herbu.
W 2 połowie XVIII w. są notowani także na Kresach Rzeczypospolitej - w Czerniechowskiem.
[ Bon. I 262 ]

Biesiekierski online http://polishgenealogy.blogspot.com/2008/08/biesiekierski.html
jaybeere
Kreator Forum
Kreator Forum

Powrót do B____