19000. Ilnicki Tomasz

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Ilnicki Tomasz

Postprzez wanka » 14.09.2012

Tomasz Ilnicki (ur. w 1813, zm. w 1866)
    – główny kasjer Wydziału Skarbu Rządu Narodowego w 1863 i 1864.
    Prawnik z wykształcenia, pracował w Banku Polskim. Mieszkanie jego w Warszawie stało się dzięki jego żonie Marii Majkowskiej salonem literackim, gdzie spotykały się najwybitniejsze postacie życia kulturalnego miasta. W 1861 był jednym z powołanych przez Delegację Miejską konstabli, pilnujących porządku w Warszawie. Od lipca 1863 wszedł do Wydziału Skarbu rządu powstańczego, kolejno jako referent i kasjer. W swoim mieszkaniu przechowywał kasę główną.
    6 kwietnia 1864 aresztowany, w wyniku ciężkich badań przyznał się do pełnionych przez siebie funkcji, ale nikogo nie wydał. Włączony do procesu Romualda Traugutta znalazł się w grupie 15 oskarżonych o kierowanie powstaniem i skazanych orzeczeniem Audytoriatu Polowego na karę śmierci. Namiestnik Królestwa Polskiego gen. Fiodor Berg złagodził mu karę do 15 lat ciężkich robót na Syberii. Pracował w żupach solnych w Usolu. W tym okresie urodził mu się syn - Stanisław. Zamordowany w celach rabunkowych.
[wikipedia.org]
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do I____