1580. Figura Matki Boskiej z Hermanowic - niemy świadek historii

Historie zasłyszane, pamiętniki, legendy rodzinne. Z urwanych słów, z kilku strzępków opowieści, gdy się wsłuchasz wysnujesz obraz ich życia - zamglony, niewyraźny i jakiś taki bliski niezmiernie ...
* CO W DZIALE? - Opowiadania rodzinne, historie zasłyszane, fragmenty pamiętników, niepotwierdzone legendy, historie o duchach, historyjki o zwierzętach domowych, o pokojach, powozach, klombach kwiatowych w ogrodzie, figurkach itp. Wszystkie nawet drobne, beletrystyczne rodzinne zapisy z dawnych czasów. Opowiadania mogą mijać się z prawdą, być niesprawdzone, pisane stylem dowolnym.
* OPISY - Przy dłuższych opowiadaniach można na początku wprowadzić indeks osób, miejsc, lub wydarzeń.
* POMOC - Trudności proszę sygnalizować w dziale "Poradnia", na wszystkie odpowiemy, tworząc jednocześnie FAQ
* PISANIE - Bardzo prosimy umieszczać w tekście znaczniki do leksykonu, lub innych działów. np. znacznik [leks] odsyła do hasła w leksykonie. znacznik [leks=] prowadzi do hasła innego niż link (np. inna forma gramatyczna). Leksykon. Pozwoli to czytelnikom korzystać z szerzej informacji.

Figura Matki Boskiej z Hermanowic - niemy świadek historii

Postprzez Marcin » 24.11.2008

figuraKamienna figura z Hermanowic (szukaj na mapie), stojąca obecnie w Jabłonce ma kształt słupa z rzeźbą Maryi. Wykonana jest z szarego piaskowca a odnowiona przez artystę rzeźbiarza Franciszka Majerskiego z Przemyśla.

kapliczka w JabłonceFigura została ufundowana przez Anielę Wiktor (żonę Władysława Kraińskiego), po kolejnym powrocie do Hermanowic w 1880. Stała ona w parku dworskim na końcu żwirowej alei zawsze wysadzanej niezapominajkami. W 1912 w Hermanowicach zamieszkali Jaroszewscy, którzy zarządzali dobrami w imieniu właścicielki księżnej Marii z Zamoyskich Lubomirskiej z Miżyńca. Dzień przed przeniesieniem się do Hermanowic Bronisława Stecka (żona Kazimierza Jaroszewskiego) miała sen, w którym szła długą żwirową aleją wysadzaną wielką ilością niezapominajek a na końcu tej alei jest statuetka. Po przyjeździe do Hermanowic okazało się, że właśnie dokładnie tak wygląda aleja parkowa a na jej końcu stoi statuetka Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej.

I wojna światowa - 1914-1918 - zniszczyła całe Hermanowice nie szczędząc stojącej w ogrodzie dworskim figury Matki Bożej. Figura została pozbawiona głowy. Wówczas to syn Anieli, Antoni Kraiński, za zgodą właścicielki Marii Lubomirskiej zabrał pozostałości figury i dał je do naprawy i uzupełnienia Franciszkowi Majerskiemu. Po renowacji figura Matki Bożej Niepokalanej została umieszczona w parku dworu w Jabłonce między brzozami nad stawem w pobliżu bramy wjazdowej.

kapliczkaPo roku 1944 pomalowano piękny szary piaskowiec farbami olejnymi – co zmieniło charakter artystycznej rzeźby. W pięćdziesięciolecie istnienia parafii Jabłonka - po kolejnej dewastacji i po kolejnej renowacji - zabytkowa figura Niepokalanej została umieszczona przy kościele parafialnym. Stoi tam do dzisiaj i niemo opowiada o historii.

Bibliografia (spis)
Opowiadania Marii Jaroszewskiej
Strona o parafii w Jabłonce na stronie Szkoły Podstawowej w Jabłonce spjablonka.edupage.org
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Powrót do Opowiadania